VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy vedou své žáky k ekologickému hospodaření

Novojičínsko - Společnost Elektrowin přichystala druhý ročník soutěže Ukliďme svět, do které se vminulém roce přihlásily tři školy zNovojičínska. Ty dohromady nasbíraly více než pětset kilogramů elektronického odpadu.

7.2.2009
SDÍLEJ:

Sběrná místa odlehčí ekologické zátěžiFoto: DENÍK/ Jan Šmok

Do projektu Ukliďme si svět se z celé republiky zapojilo téměř dvě stě škol, z toho dvacet jich bylo z Moravskoslezského kraje. Novojičínsko v tomto projektu zastupovaly tři školy, a to Základní škola Tyršovy 1053 a Gymnázium ve Frenštátě pod Radhoštěm a Základní škola Dukelská 1346 v Příboře. Do sběru elektroodpadu se zapojili nejen žáci a studenti, ale i jejich rodiče a příbuzní. Nejlepší školy, které nasbíraly nejvíce odpadu, pak podnikly exkurzi do recyklačního závodu a navštívily Zoologickou zahradu.

Soutěžícím školám poskytl Elektrowin speciální koše a bagy a také zajistil jejich odvoz a výměnu po naplnění. „My jsme ten koš nevyužili, protože se nám tam spousta věcí nevešla, proto jsme měli vlastní sběrné místo. Jednak to byly rozměrné elektrospotřebiče a také jich bylo více, než byla kapacita koše,“ upřesnila ředitelka frenštátské Základní školy Tyršovy Pavlína Pavlová. „Přínos sběru vidíme minimálně v tom, že rodiče to někam neodhodí, ale odloží na určená místa. A děti zase vidí, že jejich rodiče nějakým způsobem dbají na ochranu přírody, že se to dá likvidovat. Určitě v nich mají i ten příklad,“ doplnila ředitelka. Základní škola Tyršova nasbírala v prvním ročníku projektu necelých čtyři sta kilogramů elektroodpadu a zařadila se na šesté místo v celorepublikové tabulce. Gymnázium ve Frenštátě pod Radhoštěm se může pochlubit rovným metrákem nasbíraných elektrospotřebičů. V tabulce mu to zajistilo třicáté místo.

Projekt přilákal nejen žáky základních a středních škol, ale i jejich rodiče a sousedy. Mnoho z nich totiž mělo ve svých obydlích uskladněno množství spotřebičů, které neměli možnost či čas vyhodit. A tak je donesli na sběrná místa ve školách. „Záhy se ukázalo, že zpětný odběr elektrozařízení nevzbudil jen zájem školáků či studentů, ale i jejich rodičů či sousedů, kteří jim ze svých domácností ochotně přispívali. Ty rozměrnější pak také sami do škol dopravovali a nejen oni,“ uvedla Dagmar Doubravová, mediální zástupce.

Již nyní se mohou školy přihlásit do druhého ročníku Ukliďme si svět. „Pravidla druhého ročníku jsou ještě lákavější díky novému motivačnímu programu. Za vybrané elektrospotřebiče získá škola finanční příspěvek. „Pokud uspořádá informační kampaň, jejímž prostřednictvím upozorní veřejnost na nutnost zpětného odběru elektroodpadu, může se posunout v celkovém pořadí škol zapojených v projeku,“ uzavřela Doubravová.

Autor: Věra Růčková

7.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení