Do projektu Ukliďme si svět se z celé republiky zapojilo téměř dvě stě škol, z toho dvacet jich bylo z Moravskoslezského kraje. Novojičínsko v tomto projektu zastupovaly tři školy, a to Základní škola Tyršovy 1053 a Gymnázium ve Frenštátě pod Radhoštěm a Základní škola Dukelská 1346 v Příboře. Do sběru elektroodpadu se zapojili nejen žáci a studenti, ale i jejich rodiče a příbuzní. Nejlepší školy, které nasbíraly nejvíce odpadu, pak podnikly exkurzi do recyklačního závodu a navštívily Zoologickou zahradu.

Soutěžícím školám poskytl Elektrowin speciální koše a bagy a také zajistil jejich odvoz a výměnu po naplnění. „My jsme ten koš nevyužili, protože se nám tam spousta věcí nevešla, proto jsme měli vlastní sběrné místo. Jednak to byly rozměrné elektrospotřebiče a také jich bylo více, než byla kapacita koše,“ upřesnila ředitelka frenštátské Základní školy Tyršovy Pavlína Pavlová. „Přínos sběru vidíme minimálně v tom, že rodiče to někam neodhodí, ale odloží na určená místa. A děti zase vidí, že jejich rodiče nějakým způsobem dbají na ochranu přírody, že se to dá likvidovat. Určitě v nich mají i ten příklad,“ doplnila ředitelka. Základní škola Tyršova nasbírala v prvním ročníku projektu necelých čtyři sta kilogramů elektroodpadu a zařadila se na šesté místo v celorepublikové tabulce. Gymnázium ve Frenštátě pod Radhoštěm se může pochlubit rovným metrákem nasbíraných elektrospotřebičů. V tabulce mu to zajistilo třicáté místo.

Projekt přilákal nejen žáky základních a středních škol, ale i jejich rodiče a sousedy. Mnoho z nich totiž mělo ve svých obydlích uskladněno množství spotřebičů, které neměli možnost či čas vyhodit. A tak je donesli na sběrná místa ve školách. „Záhy se ukázalo, že zpětný odběr elektrozařízení nevzbudil jen zájem školáků či studentů, ale i jejich rodičů či sousedů, kteří jim ze svých domácností ochotně přispívali. Ty rozměrnější pak také sami do škol dopravovali a nejen oni,“ uvedla Dagmar Doubravová, mediální zástupce.

Již nyní se mohou školy přihlásit do druhého ročníku Ukliďme si svět. „Pravidla druhého ročníku jsou ještě lákavější díky novému motivačnímu programu. Za vybrané elektrospotřebiče získá škola finanční příspěvek. „Pokud uspořádá informační kampaň, jejímž prostřednictvím upozorní veřejnost na nutnost zpětného odběru elektroodpadu, může se posunout v celkovém pořadí škol zapojených v projeku,“ uzavřela Doubravová.