VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skotničtí senioři mají své vlastní 'hřiště'

Skotnice - Obec se stará nejen o vyžití dětí a dospělých, ale také seniorů. Nedávno v obci slavnostně otevřeli Komunitní centrum, ve kterém mohou starší ročníky nejen relaxovat, ale také rehabilitovat.

6.12.2011 1
SDÍLEJ:

SENIOŘI jsou ze skotnického hřiště nadšení.Foto: OU Skotnice

Dětská hřiště na Novojičínsku rostou jako houby po dešti. Hřiště, která slouží výhradně seniorům, jsou oproti tomu zatím spíše výjimkou. Jejich dosud skromný seznam rozšířilo v minulém týdnu Komunitní centrum, jež vzniklo v obci Skotnice, v parku u mostu na Stikovci.

Nápad zřídit v obci zónu, která starším ročníkům nabídne možnost nejen se potkat a společně si popovídat, ale také rehabilitovat přímo na čerstvém vzduchu, se zrodil v hlavách vedení obce. K uskutečnění si přizvali místní mladou studentku Michaelu Seibertovou, jež studuje Lékařskou fakultu Ostravské univerzity, obor ergoterapie. „Často v obci děláme ankety, ve kterých se místních ptáme, co by si přáli, co by zde chtěli mít. Požadavek na nějaké hřiště se vlastně zrodil v jedné z nich,“ uvedla starostka Skotnice Anna Mužná. „V zápětí jsme proto využili znalostí a zkušeností místní studentky lékařské fakulty. Ta v rámci své bakalářské práce, v dotazníkovém šetření, navštívila padesát seniorů a zmapovala problémy pohybových ústrojí. Podle výsledků nejčastěji se vyskytujících problémů navrhla, které prvky by do areálu měly být umístěny,“ doplnila starostka vzápětí.

Následně vzniklo hřiště, které v současné době obsahuje dvě zóny, jednu klidovou, odpočinkovou, v níž nechybí pergola, krb s udírnou a lavičky, a druhou, zatím vybavenou čtyřmi rehabilitačními stroji. „Je to teprve první etapa, takže hřiště zatím obsahuje jen čtyři prvky. V prvé řadě je to šikmá plošina, která je na procvičení hybnosti dolních končetin, třeba po úrazech nebo mozkových mrtvicích. Dále pak multifunkční panel na procvičování horních končetin, prvek, který se jmenuje cyklista, tedy vlastně lavička se šlapadly. Ta je opět na dolní končetiny. Posledním prvkem je veslař. Na něm si senioři procvičí jak horní, tak dolní končetiny,“ uvedla Mužná.

Přestože hlavní sezona nového hřiště pro seniory, jež vzniklo díky financím z Nadačního fondu Huyndai, nastane až na jaře příštího roku, už teď má vedení na jeho zřízení kladné ohlasy. „Senioři si hřiště vyzkoušeli minulý pátek, když jsme jej otevírali. A přestože je teď už zima, občas si tam ještě v těchto dnech zajdou,“ sdělila starostka s tím, že už nyní se spousta lidí ptá, jak bude hřiště fungovat v příštím roce a zda bude jen pro místní. „Na jaro a možnost si venku zacvičit se místní senioři těší. Už nyní se nás ptají, jestli tam mohou vzít i své příbuzné, přátele,“ sdělila starostka a dodala: „Uvidíme, jak co dál půjde, každopádně máme v plánu hřiště rozšířit a zřídit i nějaká hromadná cvičení pod odborným vedením.“

Podobné centrum, které slouží seniorům, již nějaký ten pátek funguje v Odrách, v prostoru domova pro seniory. I zde má, podle slov tamní ředitelky, velký úspěch. „Prvky byly instalovány asi předloni a uživatelé si na ně již zvykli. Máme tady něco jako rotoped, ruce posilují na takových trojúhelnících a také procvičují jemnou motoriku,“ uvedla ředitelka Domova Odry Miroslava Chodurová.

Autor: Jana Hromočuková

6.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Zimní stadion v Novém Jičíně. Ilustrační foto.

Hokejisté miliony nedluží. Radnice reagovala na audit

Místo aby ženě nabídl pomoc, tak ji okradl

Jako hyena se zachoval tento týden neznámý pachatel, který okradl v Kopřivnici dvaačtyřicetiletou ženu. Té se neudělalo dobře, a tak si sedla na lavičku. Během chvilky přišla o batoh, kde měla peníze i doklady.

Audit Deníku: Stavba „prodloužené Rudné" se komplikuje

/SERIÁL DENÍKU/ Komplikace kolem dostavby prodloužené Rudné, která by výrazně pomohla dopravě mezi Ostravou a Opavou, nadále pokračují. 

Lávku přes železniční trať čeká uzavírka. Potrvá zhruba dva měsíce

S uzavírkou lávky přes železniční trať spojující ulice Nádražní a Dělnickou musí počítat pěší a cyklisté v Kopřivnici. Důvodem je její plánovaná celková rekonstrukce, během níž bude na lávku platit zákaz vstupu.

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Oddíl volejbalu TJ Petřvald láká všechny turisty a milovníky zdravého pohybu na tradiční turistický pochod Petřvaldská šerpa.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies