VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slatiny všech zemí, spojte se!

Slatina - S lehkou nadsázkou by se takto dal charakterizovat projekt Evropská Slatina, jehož zakladatelem je starosta Slatiny v Plzeňském kraji. Již nyní se do něj zapojilo 13 stejnojmenných obcí, včetně té na Novojičínsku.

17.11.2011
SDÍLEJ:

Slatina na Novojičínsku je známá také díky recesistickému spolku Jako Za Mlada, který každoročně pořádá představení s různorodou tematikou. Loni si například jeho členové vzali na paškál televizi.Foto: Deník/Věra Růčková

Vzájemná spolupráce, výměna zkušeností, seznamování se s tradicemi stejnojmenných obcí, jejich historií a kulturou a hlavně setkávání lidí z různých koutů země i Evropy. To jsou cíle, které si vytyčil projekt Evropská Slatina.

Vše začalo poměrně nedávno, když přemýšlel starosta Slatiny na Klatovsku Václav Vachuška nad tím, jak svou obec lépe prezentovat v širším okolí. „Zviditelnit naši obec, kde bydlí asi sto deset obyvatel, je poměrně problematické. Napadlo mě, že Slatin je hodně a existují tady takové svazky jako partnerská města. My bychom si ale mohli udělat svazek partnerských obcí se stejným názvem. Konzultoval jsem to se svazem měst a obcí a jim se to taky moc líbilo. Navíc jsem zjistil, že Evropská unie tyto projekty podporuje, tak proč toho nevyužít,“ vysvětlil Vachuška s tím, že i když ještě žádné dotační prostředky nevyužili, jsou už založeny stránky www. euroslatina.eu, kde lze nalézt informace o zapojených obcích a další užitečná nebo zajímavá sdělení. Mimo jiné tam lze dohledat i Slatinu na Novojičínsku. „Proč bychom se nezapojili? Podepsali jsme už a schválili Deklaraci o spolupráci a nyní bychom se rádi zúčastnili prvního setkání našich obcí, kde se budeme domlouvat, co bude dál,“ zmínil starosta novojičínské Slatiny Luděk Míček. V současné době probíhá v obcích se jménem Slatina soutěž s názvem Slatinská hvězda. Jak už název napovídá, obyvatelé mohou vyrábět vánoční hvězdy, nejlepší budou prezentovány na setkání v prosinci. Nakonec budou vybrány tři nejkrásnější hvězdy. „Musím říct, že u nás už lidi tvoří,“ přiznal Vachuška.

Už sama myšlenka počítala s tím, že se projektu zúčastní také Slatiny z jiných zemí. Zatím takto učinily dvě Slatiny na Slovensku, v plánu jsou ale i další obce se stejným názvem. „Jsou tady také další účastníci, se kterými je to projednáváno, a je jen otázka času, kdy se připojí. Jsou to Bulhaři, Rumuni, Slovinci, Chorvati nebo Ukrajinci,“ doplnil starosta klatovské Slatiny.

Autor: Věra Růčková

17.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Náročné podmínky letošní Gracie.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

NOVOJIČÍNSKÝ gólostroj Radovan Lokša se na jaře trefil již jedenáctkrát.

Kanonýr Lokša: Počet gólů? Prostě jich chci dávat co nejvíce

Sváteční odpoledne zpříjemní Prvomájové Balábilé

Zábavné sváteční odpoledne pro celou rodinu slibuje na státní svátek 1. května v Kopřivnici akce nazvaná Prvomájové Balábilé.

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Oddíl volejbalu TJ Petřvald láká všechny turisty a milovníky zdravého pohybu na tradiční turistický pochod Petřvaldská šerpa.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

DENÍK SLEDUJE/ Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. U některých řek hrozí vylití.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies