Příští čtvrtek zastupitelé Moravskoslezského kraje definitivně rozhodnou o budoucnosti nemocnic zřizovaných krajem. Záměr, o kterém budou hlasovat, je, zda sloučit od 1. července 2011sedm krajských nemocnic do jedné. To se však nelíbí mnoha obyvatelům dotčených měst, Nový Jičín nevyjímaje.

Již na začátku dubna dalo najevo svůj odmítavý postoj kraje novojičínské zastupitelstvo, které ve svém usnesení vyjádřilo nesouhlas se slučováním. Tento týden zareagovala formou petice také místní organizace ODS. „Rozhodnutí krajských zastupitelů za KSČM a ČSSD považujeme za nekoncepční, postrádající racionální a analytické podklady, a ve svém důsledku neekonomické. Dojde tak ke vzniku nového – krajského ústavu národního zdraví – a návratu do dob dávno minulých,“ stojí v petici. Její organizátoři, v čele s novojičínským zastupitelem a bývalým starostou Ivanem Týle, se obávají, že místo fungující nemocnice vznikne obří zdravotnické zařízení, které kraj nemůže kvalitně, a už vůbec ne efektivně, řídit. „Vyzýváme všechny zastupitele našeho kraje, aby tento nesmyslný projekt hejtmana Palase zastavili a hlasovali proti vzniku obří nemocnice,“ apeluje petiční výbor. Ten plánované sloučení nazývá nezodpovědným experimentem, jehož výsledkem bude horší ekonomický vývoj, chaos a zmatek v organizaci lékařské péče. Nevylučuje ani nepřehledné finanční toky a obchodní vztahy.

Petici doposud podepsalo několik stovek občanů, archy jsou k dispozici na různých místech města, například v nemocnici. Téměř jistě na něm nebude podpis novojičínského místostarosty Jaroslava Dvořáka (ČSSD), který má oblast zdravotnictví ve městě na starost: „Já osobně jsem to nepodpořil (nesouhlas zastupitelstva se slučováním nemocnic – pozn. red.), a když řeknu za sebe, jsem s výhradami pro slučování. Podporuji to, protože jsem obeznámen se všemi problémy. Jednal jsem od ředitele, přes náměstky, po hejtmana, a ta čísla jsou strašlivá. Dluhy se čím dál více zvětšují. Něco se dělat musí a uvidíme, jestli je tohle správný krok,“ řekl Deníku. Podle místostarosty se minulé vedení nesnažilo nemocnici pomoci a zároveň se Dvořák ptá, „proč dopustilo tak obrovské dluhy“. Bývalý místostarosta a předseda místního sdružení ODS Nový Jičín Miroslav Šturm na to odpověděl: „Hospodaření nemocnice, její dluhy nebo zisky, jsou naprosto odvislé od zřizovatele, což je krajský úřad, a od subjektů, které jim finance poskytují, což jsou zdravotní pojišťovny. S tím nemá město naprosto, ale naprosto nic společného,“ reagoval.

Vedení Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně se k případnému sloučení krajských nemocnic vyjádřilo takto: „Je nanejvýš vhodné, aby některé procesy v krajských nemocnicích probíhaly pod jednotným řízením,“ sdělil Deníku Miroslav Fajkus, tiskový mluvčí NsPNJ.

Krajští zastupitelé, díky koaličním hlasům ČSSD a KSČM, schválili záměr sloučení nemocnic 23. března. Sloučení sedmi zdravotnických zařízení do jedné příspěvkové organizace podpořila také rada kraje. Podle vedení hejtmanství je nutné především zefektivnit hospodaření nemocnic, koncepce počítá s rušením lůžek i celých oddělení nebo s jejich stěhováním. Do kvality zdravotní péče se to však v žádném případě promítnout nemá.

Petice proti slučování krajských nemocnic se objevily také například v Opavě nebo ve Vítkově.