VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snížení cen bytů neprošlo

Marná snaha, chtělo by se říct v případě pokusu vedení města Fulneku o změnu zásad pro prodej bytů, která měla mimo jiné přinést také snížení prodejních cen.

18.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Miroslav Kucej

Změnu zásad prodeje bytů a jejich součástí, které jsou v majetku města, projednávali fulnečtí zastupitelé na svém posledním zasedání.

„Důvodem je snížení o pět procentních bodů za cenu bytu. Ve Fulneku a místních částech je velký úbytek obyvatel, možná na to lidé budou slyšet a byty si koupí nebo se přistěhují," nastínil fulnecký místostarosta František Schindler a dodal, že další snížení by měl přinést prodej celých domů.

Místostarosta také poznamenal, že záměrem je, aby lidé mohli kupovat byty na náměstí, kde platilo dlouhou dobu omezení prodeje kvůli nebytovým prostorům. „Tyto byty se začaly prodávat až později, kdy jejich cena stoupla," doplnil František Schindler.

Má taková sleva smysl?

Proti změně se ihned postavil zastupitel Jiří Kvita. „Jaká je to motivace, pět setin z dvou set tisíc korun?" tázal se Jiří Kvita.

Negativně by případnou změnu vnímala také zastupitelka Darina Dvořáková. „Ta navrhovaná úprava se mi nelíbí. Připadá mi to, jako by se v poločase fotbalového zápasu řeklo, že ve druhé polovině se budou góly násobit dvěma nebo dělit polovinou. Takže tak se přistupuje rovně k nájemcům bytů na náměstí," podotkla Dvořáková.

Jedním z těch, kteří byt na náměstí nedávno koupili, je například zastupitel Petr Moc.

„Osobně mi to nevadí, že jsem koupil dráž než ti, kteří to teď budou moci koupit," řekl Petr Moc, Darina Dvořáková ale argumentovala tím, že změna může přinést situaci, že si lidi řeknou, že byty nekoupí ani nyní a počkají, až město koeficient ještě více sníží.

V rozporu se zákonem

Zastupitelka Jana Mocová pak upozornila, že pokud zastupitelé nová pravidla pro prodeje bytů a jejich součástí schválí, pak to bude v rozporu se zákonem.

„Nemůžeme v průběhu nějaké vlny prodeje bytů ty ceny snižovat," vyslovila Jana Mocová domněnku, s níž ale nesouhlasil právník města Fulnek Václav Dobrozemský. „Prodej bytů je podle mne kontinuální proces a nevidím to jako změnu nějakých pravidel uprostřed hry, ale jako změnu v procesu. Může se zdát neférové, ale ne protizákonné," uvedl.

Nad průběhem projednávání tohoto bodu se pozastavila radní města Jitka Krčmářová.

„Překvapuje mě, že materiály, o nichž si myslím, že by se měly hladce projednat, vyvolávají tolik emocí," podivovala se Jitka Krčmářová, na níž reagovala Jana Mocová tím, že to není to o emocích, ale o spravedlnosti.

Trvalo to prý zbytečně dlouho

Na to, že zastupitelé daný bod projednávají už hodinu, poukázal také zastupitel René Juroška. „K ničemu to nevede. Myslel jsem, že principem je, že se kvůli pěti setinám koeficientu můžeme dostat do problému. Proč to děláme? Těch pět setin nikdy nezabrání tomu, aby lidi odcházeli. Takže zapřemýšlejme všichni," neskrýval rozčarování zastupitel Juroška.

„Snižujeme to o pět procentních bodů. Chceme, aby se lidé nevystěhovávali, ale naopak. Máme několik bytů v domech, kde není prodaný ani jeden byt. Tady snižujeme o dalších pět procentních bodů, když si do roka koupí ten byt všichni. Chceme byty prodávat, a tím také snížit provozní náklady města Fulneku," snažila se o vysvětlení podstaty věci starostka Fulneku Radka Krištofová. Pro změnu ale nakonec hlasovalo málo zastupitelů, takže vše zůstane při starém.

Zásady prodeje bytů a jejich součástí má na Novojičínsku každé město. Prodeje se zpravidla uskutečňují po etapách. Někdy bývá stávající nájemník zvýhodněný tím, že má možnost odkoupit si byt za určité procento odhadní ceny.

Autor: Ivan Pavelek

18.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení