VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Špičkové CT v Novém Jičíně pomáhá pacientům ze dvou krajů

Nový Jičín - Novojičínská nemocnice otevřela v objektu bývalé interny nový pavilon. V něm našlo zázemí i prestižní oddělení nukleární medicíny. Agel, provozovatel nemocnice, proinvestoval 130 milionů korun.

24.6.2013
SDÍLEJ:

Špičkový PET CT přístroj pomáhá lékařům při diagnostice.Foto: Deník/Adam Knesl

Jako jediné zdravotnické zařízení v kraji tak Nový Jičín od června disponuje potřebným diagnostickým zařízením používaným u onkologických pacientů. Jde o přístroj zvaný PET CT neboli o hybridní pozitronovou emisní a výpočetní tomografii. Za laikům mnoho neříkajícím názvem se skrývá špičkové zařízení, které u rakovinou zasažených lidí vypracuje pomocí radioaktivní látky přesnou diagnózu o nádoru a případných metastázách. Doposud byli v případě potřeby těžce nemocní pacienti posíláni do Olomouce, někdy i do vzdálenějších měst.

Čekací doba se sníží

„Pracoviště je jediné v Moravskoslezském kraji. Počítáme se spádovou oblastí asi 1,5 milionu obyvatel, neboť podobný přístroj zatím není ani ve Zlínském kraji. Nejbližší dostupné PET CT bylo doposud v Olomouci. Čekací lhůta na vyšetření byla asi osm týdnů, což může být pro některé pacienty vzhledem k charakteru nemoci velmi dlouhá doba. Nový PET CT přístroj čekací doby významně zkrátí," slibuje ředitel Nemocnice Nový Jičín Karel Dostalík. Ten dále dodal, že vyšetření má zásadní význam pro volbu optimální léčby onkologicky nemocných pacientů.

Při vyšetření je pacientovi infuzí aplikována radioaktivní látka s velmi krátkým poločasem rozpadu, takzvané radiofarmakum. Poté je v samotném přístroji zjišťován možný primární nádor a případné metastázy v jeho těle.

„Největší využití to má u pacientů před nějakou rozsáhlejší operací, kdy potřebujeme vyloučit metastáze například v uzlinách. Další využití je v průběhu léčby, kdy můžeme kontrolovat, jak na chemoterapii zabírá nádor. Po skončení léčby můžeme sledovat, jestli nevznikají nějaká nová ložiska, takže dál dotyčného pacienta kontrolujeme," vysvětlila vedoucí novojičínského Komplexního onkologického centra Renata Soumarová.

„Určitě to není pro všechny pacienty. Třeba u některých časných nádorových onemocnění, jako je karcinom prsu, není toto vyšetření potřebné, protože pravděpodobnost, že jsou někde metastáze, je velice malá," poznamenala.

Jednou z pracovnic nového moderního oddělení je i zdravotní sestra Hana Martinčíková, která přestoupila na bývalou internu z dětského oddělení. „Je to změna k lepšímu, protože je to prestižní pracoviště, je tady nově vznikající kolektiv a také má tento obor budoucnost," svěřila se Deníku.

V novém pavilonu v nevyužívané budově novojičínského nemocničního areálu našla zázemí kromě oddělení nukleární medicíny také urologická ambulance a dialyzační centrum, včetně nefrologických ambulancí, s navýšenou kapacitou. V historii zdravotnického holdingu AGEL, jenž největší zdravotnické zařízení v okrese provozuje, jde o nejrozsáhlejší a finančně nejnákladnější investici, v hodnotě 120 milionů korun. V rekonstrukci však chceme ještě pokračovat, neboť jsme v průběhu přestavby zjistili, že infrastruktura staré budovy je v katastrofálním stavu. Rádi bychom proto přestavěli ve spolupráci s Moravskoslezským krajem také prostory třetího a čtvrtého podlaží, kde se donedávna nacházelo plicní oddělení," netají své plány ředitel nemocnice s tím, že se plicní oddělení muselo během rekonstrukce nečekaně přestěhovat do provizorních prostor.

V letošním roce plánuje provozovatel ještě rekonstrukci anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) a také zakoupení nového lineárního urychlovače za 120 milionů.

Autor: Adam Knesl

24.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení