VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starojický hrad: velké jubileum

Jedna z hlavních dominant Novojičínska, která se i ve 21. století hrdě tyčí na vrcholku Starojického kopce (496 m. n. n.) v letošním roce oslavuje 775 let od první písemné zmínky.

7.8.2015
SDÍLEJ:

Hrad Starý Jičín stojí za návštěvu v každém ročním období.Foto: DENÍK / Adam Knesl

Ta se přesně datuje na 14. července roku 1240, ale předpokládá se, že byl hradní komplex, který nahradil původní dřevěnou tvrz, postaven na konci 12. nebo počátkem 13. století. Díky své strategické poloze a výhledu do okolí plnil především vojenskou úlohu jako ochrana Jantarové stezky od Jadranu po Baltické moře.

Dnes je jeho podoba i úloha zcela jiná. Hradní zřícenina patří mezi oblíbené turistické cíle v kraji a díky aktivitě zdejšího kastelána Arnošta Pokorného jde o místo, kam lidé chodí za kulturou a dalšími společenskými akcemi. Pomyslným narozeninám hradu bude patřit i sobota 8. srpna.

Program k 775. výročí od první písemné zmínky o hradu Starý Jičín
18.00 – DJEMBE HROMADA – workshop pro malé i velké návštěvníky a bubnování pod odborným vedením zkušených bubeníků s djembe
20.00 – velké bubnování na djembe v podání bubeníků skupiny KUBUKU
20.30 – přijede na nádvoří jezdec na koni s interaktivní show pro děti a rodiče
21.00 – vystoupí pan Zezulčík – historik a kastelán zámku Kunín – s přednáškou o historii hradu Starý Jičín. Přednáška bude doplněna promítáním historických obrazů na plátno zavěšené na hradních zdech
21.45 – vystoupí znovu jezdec na koni, tentokrát s úžasnou ohňovou show
22.30 – bubenický workshop pro dospělé a děti, které ještě na hradě zůstanou

Úpadek hradu přichází se Seilerny

.

foto: Státní okresní archiv Nový Jičín

Po osídlení naší vlasti Slovany nabyl Starojický kopec asi záhy funkce strážiska. Koncem 12. nebo na samém počátku 13. století se strážisko mění v pohraniční hrad střežící cestu do Polska. Hrad měl funkci vojenskou, z malé části snad i správní a odpočinkovou.

Pod ním vznikla malá osada hradčanů – nynější Starý Jičín, který byl asi po nějakou dobu nejzazším trvale osídleným místem při stezce. Nasvědčuje tomu i okolnost, že starojický kostel je zasvěcen sv. Václavu, podle tehdejšího pojetí patronovi státní hranice.

Starý Jičín se stal již na počátku 13. století tržní vsí. Při spojovacích cestách s okolím vznikaly další kolonizační osady. Tyto se stávají součástí panství, jehož tržním centrem je Starý Jičín.

Patrně již kolem roku 1230 získal Starý Jičín s okolím Arnold z Hückeswagenu, šlechtic pocházející z Porýní, jenž zastával dosti významné místo v družině Přemysla Otakara I. První písemná zmínka o hradu pochází 
ze 14. 7. 1240, kdy Arnold z Hückeswagenu vydal v „Ditschin" darovací listinu pro premonstráty ve Steinfeldu.

Počátkem 14. století se stal držitelem hradu rod pánů z Kravař. Po několika změnách majitelů po husitských válkách získává panství na počátku 16. století rod pánů ze Žerotína. Počátkem třicetileté války ztrácejí Žerotínové panství i hrad, který je v průběhu války obsazován vojsky obou stran.

V držení Starého Jičína se v průběhu 17. a 18. století vystřídala řada rodů. Koncem 18. století se hrad i panství dostávají do majetku rodu Seilernů. Vzhledem k nezájmu majitelů hrad rychle podléhal rozkladu. Bohužel ani snaha hraběte dr. Bedřicha Deyma na počátku 20. století nezabránila hlodajícímu zubu času a z kdysi mohutného hradu se stala zřícenina.

V roce 1996 byla obcí zrekonstruována hradní věž. V patrech byla nainstalována dobová expozice zbroje a dokumentů o hradě a panství Starý Jičín. Obec Starý Jičín nadále pokračuje v rekonstrukci hradních zdí za finančního přispění z ministerstva kultury v programu Záchrana kulturních památek.

Redakce děkuje za poskytnutí informací kastelánovi hradu Arnoštu Pokornému.

Autor: Adam Knesl

7.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petřvald na Moravě nyní čeká druhé domácí utkání v řadě, když v sobotu od 17.00 vyzve Ostravu-Jih.

I. B třída, sk. B: Až příliš krutá porážka pro Petřvald

Fotbalisté Jeseníku zažívají podařený vstup do sezony, když uspěli i ve druhém zápase, ve kterém zvítězili v Odrách 3:2.

Souhrn I. B třídy, sk. D: Mořkov si vyšlápl na Starý Jičín

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

Fotbalisté Frenštátu otočili duel v Českém Těšíně a i díky dvěma trefám kanonýra Klimpara slavili vítězství 3:1.  

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Tým Tomáše Černína prohrál na hřišti Staré Bělé 1:4 a o první výhru v novém ročníku krajského přeboru se může pokusit v neděli, kdy doma vyzve Pustou Polom.  

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení