VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta post obhájil

Kopřivnice - Město již zná svého starostu. Protože čtvrteční ustavující zasedání zastupitelstva nakonec dopadlo podle očekávání, nových tváří se kopřivnická radnice nedočkala.

15.11.2010
SDÍLEJ:

Josef Jalůvka, starosta KopřivniceFoto: Archiv/Deník

V čele města Kopřivnice bude i po následující čtyři roky stát starosta Josef Jalůvka (ODS). Toto rozhodnutí padlo na čtvrtečním ustavujícím zasedání kopřivnických zastupitelů. Posty, které doznaly změn, patřily jen místostarostům a členům městské rady.

Ustavující zasedání kopřivnického zastupitelstva zahájila podle zvyklostí státní hymna. Po jejím doznění došlo na nezbytné složení slibu všech nově zvolených zastupitelů, informování veřejnosti o odstoupení jednoho ze zastupitelů, schválení jednacího řádu a stanovení volební komise. Poté přistoupili zastupitelé k rozhodnutí, zda se budoucí starosta bude volit veřejně. „Navrhuji, aby volba starosty města Kopřivnice proběhla veřejně,“ navrhnul Josef Jalůvka. Jeho návrh všech jednadvacet zastupitelů jednohlasně podpořilo.

Podobně hladký průběh mělo i rozhodování o počtu místostarostů a městských radních. Bez dlouhých průtahů se zastupitelstvo shodlo na schválení dosavadního, a léty ověřeného modelu, tedy na třech místostarostech a sedmi radních. Do té chvíle poklidnou atmosféru narušil až bod, při němž Jalůvka vyzval zastupitele, aby navrhli své kandidáty na post starosty. Po vyslovení návrhu, který většina Kopřivničanů čekala, tedy aby byl starostou i nadále sám Jalůvka, si totiž slovo vzal zastupitel Karel Kuboš (KSČM). Všechny přítomné překvapil sdělením, že volby se nezúčastní. „Za sebe a za své kolegy zvolené za KSČM chci sdělit, že se ve volbách jak členů rady, tak starosty, tak uvolněných funkcionářů zdržíme, poněvadž jsme nebyli informováni včas a neobdrželi jsme patřičné podklady pro to abychom se mohli správně rozhodnout,“ řekl Kuboš.

Protože i přes tuto skutečnost bylo čtvrteční zastupitelstvo schopno právoplatně rozhodnout o novém vedení města, starostou se opět stal Josef Jalůvka. Zatímco post starosty zůstal stejný, místostarostové se oproti minulému volebnímu období přeci jen liší. Na svém místě totiž zůstala pouze místostarostka Dagmar Rysová (SNK). Nově byl do funkce prvního místostarosty zvolen Miroslav Kopečný (ODS) a na post třetího místostarosty Alois Janek (KDU-ČSL). Radními se stali Dagmar Jančálková (ODS), Lumír Pospěch (Šance 2010) a Jaroslav Šula (KDU-ČSL).

Ačkoliv se zdálo, že vše proběhne hladce a v klidu, konec ustavujícího zastupitelstva, konkrétně bod různé, očekávaný rozruch přeci jen přinesl. Po děkovných slovech představitelů jednotlivých stran voličům se totiž slova ujal Zdeněk Polášek (ČSSD), aby přečetl otevřený dopis Jiřího Tichánka. Byl to právě Tichánek, který na post zastupitele rezignoval. „Dne 5. listopadu jsem se písemně vzdal mandátu člena Zastupitelstva města Kopřivnice. Toto rozhodnutí jsem učinil na základě výsledků povolebních jednání, kdy jsem byl po celé uplynulé volební období ubezpečován členy KDU-ČSL o naší budoucí spolupráci při sestavování příští koalice. Bohužel, křesťanští demokraté se zachovali tak, jak se zachovali, tedy veskrze amorálně. Nedodrželi své slovo a přešli na druhou stranu,“ citoval Tichánka Polášek. Slova bývalého zastupitele samozřejmě nezůstala bez odezvy. „Doufám, že se nestane jakousi oblíbenou tradicí tady ze všeho v Kopřivnici vinit KDU-ČSL,“ ozval se zastupitel Janek. Vzápětí se k němu přidal zastupitel Šula: „My jsme nevstoupili do této koalice s tím, abychom kopali příkopy mezi koalicí a opozicí, ale přesně naopak. Vidíme v tom právě tu šanci na změnu v jednání do budoucna.“

Po výměně názorů čtvrteční zasedání ukončil nově zvolený starosta Jalůvka. Ten nejenže znovu poděkoval všem voličům, ale také osvětlil vizi, jakým směrem bude chtít Kopřivnici směřovat.

Autor: Jana Hromočuková

15.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení