VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Státní maturita stíná jedničkáře

Kopřivnice, Nový Jičín – O tom, jak „kvalitně" bylo připraveno a provedeno hodnocení maturitních slohových prací z českého jazyka svědčí nejen omluva ministra školství Petra Fialy a následné odvolání ředitele Cermatu Pavla Zeleného, ale i případ maturanta Tomáše Jandory z Kopřivnice.

27.6.2012
SDÍLEJ:

Na maturitní vysvědčení čeká kvůli slohové práci z češtiny v napětí řada studentů.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Tomáš Jandora mohl považovat svou slohovou práci z českého jazyka již jen jako jakousi třešničku na dortu své úspěšně zvládnuté zkoušky z dospělosti. Vždyť z ústních částí maturity dostal čtyřikrát výbornou, češtinu a angličtinu přitom absolvoval v těžší úrovni.

Těžší úroveň si zvolil také pro písemnou zkoušku. „Vybral jsem si téma číslo jedna, což byl subjektivně zabarvený popis toho, co je mi vzácné. Zadání bylo položeno otázkou a já jsem na ni ve své práci odpověděl, že to jsou chvíle, které mě činí šťastným," uvedl student Gymnázia a SOŠ v Novém Jičíně. „Popsal jsem jednak drobné radosti života, a také chvíle strávené s přáteli anebo s otcem," pokračoval Tomáš Jandora.

Poklid, se kterým čekal na to, až mu přijde vyrozumění o výsledku zkoušky, se po obdržení výsledku změnil ve chvíli temna. Anonymní hodnotitel vybraný Cermatem (Centrem pro přípravu maturit) mu udělil 0 bodů s odůvodněním, že se závažně odklonil od tématu.

Po počátečním šoku student začal jednat. Svou práci zaslal k posouzení na různá místa. Dagmar Pernická, češtinářka z novojičínského gymnázia, magistra Iva Klugová z Ostravy i Vladimír P. Polách z Katedry bohemistiky univerzity Palackého v Olomouci se shodli, že práce byla hodnotitelem z Cermatu poškozena. „Práci, která při klasifi kaci získala 0 (nula!) bodů, doporučujeme k opakovanému přehodnocení. Aniž bychom chtěli naznačovat výši výsledného bodového hodnocení, zcela jistě práci chápeme jako práci kvalitní a odpovídající požadavkům na maturitní zkoušku. Jsme si vědomi toho, že jsme nebyli proškoleni v metodice hodnocení státních maturit, ale při tomto doporučení vycházíme z vlastní pedagogické zkušenosti i z objektivních hledisek zhodnocených výše,"uvádí Vladimír P. Polách, jenž při svém hodnocení vycházel z oficiální bodovací tabulky Cermatu a MŠMT.

Novojičínský deník se snažil zjistit názor ministra školství Petra Fialy také na to, zda by nestálo za úvahu letošní slohové písemné maturitní práce „ignorovat" a těm studentům, kteří složili úspěšně ústní zkoušku z českého jazyka, tento předmět přiznat jako zvládnutý. Po osmi dnech čekání ale ani v pátek 22. června re dakce žádnou odpověď z oficiálního tiskového odboru tohoto ministerstva nedostala. „Ano, ty dotazy jsou tady a právě se vyřizují. Určitě Vám to zašleme," slíbil dva dny předtím pracovník ministerského tiskového odboru.

Tomáš Jandora si podal odvolání ke Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje, který jej po posouzení předá k přehodnocení. Komu? Cermatu. Student tak musí čekat a trnout, zda jeho práci přehodnotí k jeho prospěchu a zejména v termínu, kdy by ještě stihl zápis na vysokou školu. Už tak má za sebou jednu trpkou zkušenost. „Informaci o mém neúspěchu jsem se dozvěděl dva dny před předáváním maturitních vysvědčení, takže si dokážete udělat obrázek o tom, jaký šok to byl pro mě a celou rodinu," uzavřel Tomáš Jandora.

Autor: Ivan Pavelek

27.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petřvald na Moravě nyní čeká druhé domácí utkání v řadě, když v sobotu od 17.00 vyzve Ostravu-Jih.

I. B třída, sk. B: Až příliš krutá porážka pro Petřvald

Fotbalisté Jeseníku zažívají podařený vstup do sezony, když uspěli i ve druhém zápase, ve kterém zvítězili v Odrách 3:2.

Souhrn I. B třídy, sk. D: Mořkov si vyšlápl na Starý Jičín

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

Fotbalisté Frenštátu otočili duel v Českém Těšíně a i díky dvěma trefám kanonýra Klimpara slavili vítězství 3:1.  

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Tým Tomáše Černína prohrál na hřišti Staré Bělé 1:4 a o první výhru v novém ročníku krajského přeboru se může pokusit v neděli, kdy doma vyzve Pustou Polom.  

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení