VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba poldru „půjde k ledu"?

/DENÍK SLEDUJE/ Zhruba čtyři roky se ve Fulneku hovořilo o nutnosti stavby suchého poldru v rámci protipovodňových opatření. Po prosincovém zasedání zastupitelů ale vyvstala řada otazníků.

4.1.2014
SDÍLEJ:

Zastupitelstvo ve Fulneku. Ilustrační foto.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Fulnečtí zastupitelé se na posledním loňském zasedání zabývali mimo jiné i koncepcí protipovodňových opatření na Husím potoku v Jerlochovicích, místní části Fulneku.

Právě Jerlochovice totiž byly asi nejvíce postiženou oblastí na Fulnecku při bleskové záplavě v červenci 2009. Od té doby se na zasedáních zastupitelstva poměrně často hovořilo o nutnosti výstavby suchého poldru, který by zadržel vodu stékající z kopců do zastavěného údolí. Ještě bývalé vedení Fulneku nechalo vypracovat projektovou dokumentaci na stavbu suchého poldru, ale jak se ukázalo, ta byla nedostačující. „Město nechalo udělat projektovou dokumentaci, jenže podle ní se měly řešit majetkové vztahy pouze pod stavbou," uvedla již zhruba před rokem na zasedání zastupitelů tehdejší vedoucí odboru územního rozvoje a životního prostředí fulnecké radnice Radka Krištofová.

Dotace nejistá

Nové vedení města a jeho zástupci pokračovali ve složitých jednáních s vlastníky pozemků, jež byly jak v zátopovém území, tak pod samotnou stavbou poldru. Někteří ale požadovali příliš mnoho peněz, které město nebylo ochotno zaplatit. „Měli jsme možnost získat na stavbu poldru dotaci, ale nemohli jsme žádost o dotaci podat, protože dodneška nejsou pozemky vyřešené," poznamenala k věci před rokem starostka Fulneku Jana Mocová.

Zhruba po roce se zastupitelé k problému suchého poldru vrátili a dozvěděli se, že stále není dořešené vlastnictví k jednomu z potřebných pozemků, což brání získání dotace pro uskutečnění stavby. Navíc se lokální opatření ve formě suchého poldru v současnosti stále více ukazuje jako nedostačující, finančně nehospodárné a bez souvisejících opatření jako neuskutečnitelné.

„Podle názoru odborníků je mnohem hospodárnější a účelnější komplexní řešení krajiny, regulace výsadby plodin na přilehlých polích a starost o louky a lesní porosty," zaznělo také na prosincovém zasedání fulneckých zastupitelů. Ti se proto v diskusi jednoznačně neshodli na tom, zda v projektu pokračovat, či jej zastavit. Konečné rozhodnutí zazní na některém z příštích jednání, na němž zastupitelé budou znát veškeré aktuální informace o projektu.

Autor: Ivan Pavelek

4.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení