VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbaři budou muset zrychlit

Nový Jičín - Ušetřit desítky tisíc korun mohou od nového roku majitelé nemovitostí, kteří se pustí v Novém Jičíně do rekonstrukce domů. Za první měsíc oprav totiž nemusí platit radnici ani korunu za pronájem městských pozemků.

21.11.2009
SDÍLEJ:

Ušetřit desítky tisíc korun mohou od nového roku majitelé nemovitostí, kteří se pustí v Novém Jičíně do rekonstrukce domů. Za první měsíc oprav totiž nemusí platit radnici ani korunu za pronájem městských pozemků.Foto: Archiv/Deník

Novelizace vyhlášky, která vejde v platnost 1. ledna 2010, má motivovat stavební firmy, aby při rekonstrukcích domů příliš neotálely. Stavbaři se v drtivé většině případů neobejdou bez městských pozemků, na kterých je nutné postavit lešení či umístit kontejnery. „Občané si nám stěžovali, že stavební firmy samozřejmě poplatky uplatňovaly ve sto procentech vůči zadavatelům zakázky, tedy těm, kterým ta nemovitost patří a rekonstruují,“ přiblížil problém novojičínský místostarosta Milan Šturm.

Jak dlouho opravy potrvají, alespoň z hlediska pronájmu městských parcel, je dodavatelům v tomto případě jedno. Vše zaplatí zákazník a nejedná se o malé sumy. „V průměru se jedná o částky dvacet až padesát tisíc korun,“ potvrdil Deníku Šturm a k této problematice ještě dodal: „To je přesně to, co jsme nechtěli, aby občané přispívali do pokladny města.“

Současný stav nevyhovuje

V současné době je praxe taková, že za prvních deset dnů si město účtovalo nájem deset korun za metr čtverečný za den, poté až do třiceti dnů sedm korun, a za zábor městských pozemků delší než jeden měsíc se platí korun deset. Více již zákon nedovoluje. „V průběhu dvouleté praxe se prokázalo, že toto není příliš motivační,“ konstatoval na čtvrtečním zastupitelstvu Milan Šturm. Proto předložil novelizaci vyhlášky, která má jak majitele domů, tak i stavební firmy řádně motivovat. Radnice pronajme pozemky na prvních třicet dnů zdarma. „My se domníváme, že by bylo možné v této lhůtě zrekonstruovat i relativně velkou nemovitost,“ řekl Šturm. Podle Deníkem osloveného odborníka je tato doba na kompletní rekonstrukci panelového domu krátká. „Myslím si, že měsíc je dost krátký termín, aby se práce dokončily kompletně. Samozřejmě záleží na tom, v jakém rozsahu se panelový dům opravuje. Pokud se zatepluje, vyměňují se okna, tak by ty dva měsíce byly samozřejmě lepší. Ale i měsíc nám pomůže a vítáme to,“ reagoval na novelizaci vyhlášky Miroslav Hruška, ředitel Severomoravské stavební společnosti Nový Jičín. Podle místostarosty se však panelák nemusí obložit lešením hned od počátku, je možné rekonstrukci rozčlenit na etapy. Ač by opravy trvaly déle, tím, že by lešení stálo na jednom místě maximálně jeden měsíc, nájem by se městu platit nemusel. Otázkou zůstává, nakolik by se prodražila práce samotných stavbařů. Vzkaz Milana Šturma vlastníkům nemovitostí zní jasně. „Vyberte si stavební firmu, která bude schopna rekunstrukci provést, aniž by se dostala do zpoplatněné částky nad třicet dní. V tom případě neplatíte městu ani korunu,“ radí Šturm.

Novelizace vyhlášky se nerodila lehce, ve hře byly celkem čtyři varianty. „Je to návrh kompromisní, který na sídlišti umožní soužití obyvatel, kteří své nemovitosti rekonstruují, i těch, kteří je již mají zrekonstruované, nebo těch, kteří se kolem jen pohybují,“ poznamenal na zastupitelstvu 1. místostarosta Nového Jičína Vladimír Bárta.

Závěrem upozornil také na fakt, že stavební práce trvají někdy až zbytečně dlouho, což občany města obtěžuje.

Autor: Adam Knesl

21.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení