VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbě největší kanalizace se drobné problémy nevyhýbají

Novojičínsko - Projekt Odkanalizování vybraných měst a obcí regionu Novojičínska, při kterém vzniká největší kanalizační síť v okrese, je v plném proudu. I přes přízeň počasí se mu ale nevyhýbají nejrůznější komplikace.

25.1.2012
SDÍLEJ:

Kanalizace, která na Novojičínsku již několik měsíců vzniká, bude po dokončení měřit přes padesát kilometrů. Napojeno na ni bude zhruba pět tisíc lidí ze dvou obcí a dvou měst.Foto: DENÍK

Města Kopřivnice a Nový Jičín a obce Mořkov a Životice u Nového Jičína začínají být pevně spojeny. Výstavbě společné kanalizační sítě, která bude po dokončení měřit přes dvaapadesát kilometrů, nahrává nynější téměř jarní počasí, a tak se velkou rychlostí rozrůstá. Ani této výstavbě se však nevyhýbají nejrůznější komplikace.

Zřejmě největší problémy působí realizace projektu Odkanalizování vybraných měst a obcí regionu Novojičínska v Kopřivnici, respektive v její místní části, Lubině. Podle informací tiskové mluvčí Svazku obcí Novojičínska, Simony Součkové, jsou okolní stoky, označené jako B3, vystaveny velkému strádání.

„Bláto a špína je v tomto úseku doprovázejí doslova na každém kroku,“ potvrdila Součková. Pracovníci z kopřivnického rozvoje města, kteří na výstavbu dohlížejí, se snaží obyvatele dotčené tímto problémem uklidnit. „Práce pokračují, jak nejlépe to jde, proto prosíme všechny občany, kterých se problémy týkají, aby je vydrželi,“ uvedla Pavlína Gajdušková z již zmíněného odboru.

Situaci v Lubině navíc komplikuje to, že se výstavba kanalizace křižuje s rozšiřováním stávající vozovky. Realizace tohoto projektu je totiž rovněž v plném proudu. Práce tam proto probíhají vždy pouze jednostranně, aby byl umožněn průjezd automobilů.

Ze studny během prací zmizela voda

Dalším místem, kterému se problémy spojené s výstavbou nové kanalizační sítě nevyhnuly, jsou Životice u Nového Jičína. Tam se musel zhotovitel sítě poprat se ztrátou vody ve studni nacházející se v blízkosti krajské komunikace. „Právě v tomto místě je položena páteřní stoka A na trase Žilina, Životice a Mořkov,“ přiblížila lokalitu Součková.

„Studna, ze které při stavebních pracích zmizela voda, je umístěna až za domem a její ochranné pásmo nebylo kanalizací dotčeno. V projektové dokumentaci se proto nepočítalo s pasportizací, tedy měřením hladiny vody této studny,“ pokračovala Součková s tím, že po ukončení prací zde skutečně došlo ke ztrátě vody.

Zhotovitel si proto vyžádal odborné hydrogeologické posouzení. „Na základě posudku jsme prohloubili studnu o přibližně tři metry, čímž se voda ve studni znovu objevila,“ doplnila tisková mluvčí Svazku obcí Novojičínska s tím, že zbylým obcím se problémy zatím vyhnuly.

Například v Mořkově prozatímní počasí přispívá k tomu, že nedochází k poničení pozemků v okolí stavby. Zmrzlá půda totiž brání devastaci zahrad. V Životicích u Nového Jičína zase mohou občané využít stavebních prací a nahlásit záměr na výstavbu rodinných domů. „Je totiž mnohem výhodnější a levnější připravit odbočení pro veřejnou část přípojky nejpozději do doby, než se položí kanalizační stoka,“ vysvětlila Součková.

Svazek obcí regionu Novojičínska zahájil realizaci,v historii Novojičínska nevídaného projektu s názvem Odkanalizování vybraných měst a obcí regionu Novojičínska, oficiálně 15. června loňského roku. Na novou kanalizaci o délce 52,42 kilometru bude napojeno pět tisíc obyvatel žijících na území obcí Mořkov, Životic u Nového Jičína a měst Kopřivnice a Nového Jičína.

Na výstavbu nové kanalizační sítě padnou prostředky ve výši zhruba 318 milionů korun.

Autor: Jana Hromočuková

25.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení