Jestliže se vám při vyslovení slovního spojení Štramberk a jeskyně vybaví Šipka, nedá se proti tomu nic namítat. Nicméně podle posledních zpráv se může město pyšnit ještě další, neméně zajímavou jeskyní, a to Slámovou slují. Ta se nachází v areálu štramberského hradu a podle měření je druhou nejhlubší rozsedlinovou jeskyní v zemi.

Zmíněná jeskyně není žádnou novinkou. Při kopání základů pro Hrstkovu chatu byla objevena už ve dvacátých letech minulého století. Nicméně až nyní se zjistilo, že patří k nejzajímavějším svého druhu. Zjištění přitom dopomohla náhoda. „Vlastně za to mohou mí kamarádi z vysoké školy, kteří dělají bakalářskou práci na téma jeskyní. V rámci výzkumu Slámovou sluj znovu mapovali a zaměřovali a při porovnání s údaji ostatních rozsedlinových jeskyní v naší zemi přišli na to, že ve Štramberku máme druhou nejhlubší svého druhu," uvedl ředitel areálu hradu Štramberk Jan Bartoš.

Rozsedlinová jeskyně o hloubce 51,2 metru, která vznikla tím, že se skalní masiv od sebe v jednom místě o odtrhl a vznikla průrva, je před mnoha návštěvníky Štramberka skryta. Může za to její umístění a vstup, který je v Hrstkově chatě. „Jeskyně není klasicky přístupná z venkovního prostoru. Člověk musí dojít do chaty, kde se pod mřížovým víkem skrývá její vstup," vysvětlil Jan Bartoš s tím, že nejhlubší jeskyně tohoto typu, je se svými 57,5 metry, Kněhyňská jeskyně.

Využití jeskyně bude složité

Přestože by se mohlo zdát, že díky velké hloubce se štramberská jeskyně stane dalším turistickým tahákem města, vše napovídá tomu, že v brzké budoucnosti tomu tak nebude.

„Nejsem si úplně jistý, jak by se této skutečnosti dalo komerčně využít. V minulosti jsme měli několik nápadů, jak by se to dalo udělat. Jelikož hloubka jeskyně odpovídá úrovni zdejšího náměstí, napadlo nás, že bychom to prokopali, rozšířili a udělali jakoby takový tunel vedoucí z náměstí přímo na chatu. Ale sami víme, že je to v tuto chvíli nerealizovatelné, a to nejen kvůli financím, ale také kvůli památkářům a dalším úřadům, které by se k tomu musely vyjádřit," přiznal ředitel areálu hradu.

Vzápětí však Jan Bartoš dodal, že návštěvníci o aktuální informace o Slámové sluji nepřijdou: „V době hlavní sezony návštěvníkům umožňujeme, aby nakoukli do sklepa, kde se nachází vchod do jeskyně a také panely s aktuálními informacemi a fotkami. Přímo dovnitř se ale zatím nedostanou."