VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studénka se může chlubit novou přírodní rezervací

Studénka - Správa chráněné krajinné oblasti Poodří (CHKO) vydala třiadvacátého ledna nařízení o zřízení přírodní rezervace Bažantula. Tato rezervace se rozkládá na jedenácti parcelách, které jsou vkatastrálním území Studénky.

6.2.2009
SDÍLEJ:

Nová přírodní rezervace Bažantula vznikne na katastrálním území Studénky. Chráněná oblast poskytne útočiště ptákům, obojživelníkům, rostlinám i drobným savcům.Foto: Archiv/Deník

Jedná se o sedmou přírodní rezervaci v působnosti Správy CHKO. Platnost nařízení nabývá účinnosti 2. března tohoto roku. Důvody pro založení Bažantuly jsou jasné. Oblast obývá mnoho ohrožených druhů rostlin i živočichů, kteří by mohli podlehnout civilizaci a zmizet beze stopy. Rezervace proto bude chránit rostliny, obojživelníky, ptáky a savce. „Název rezervace Bažantula je odvozen od místního názvu, který se pro lokalitu používá,“ sdělil Ivan Bartoš, vedoucí Správy CHKO Poodří. Z řádu rostlin jsou v Bažantule zastoupeny například kotvice polovoucí, vegetace parožnatek a také věkově rozmanité porosty dřevin, které jsou tak typické pro krajinu Poodří. Ochranu dostanou i obojživelníci jako rosničky zelené, kuňky ohnivé a skokani zelení. Útočiště v Bažantuli naleznou i vodní ptáci, především bukač velký, chřástal vodní a různé druhy potápky. Co se týče savců, jedná se netopýra vodního a rezavého. „Důvodem zřízení rezervace je nutnost údržbou rybníků a rybničním hospodařením šetrným k přírodě zachovat stav předmětu ochrany a také zlepšit stav jeho nejvíce ohrožených složek,“ uvedl Bartoš.

Z pohledu Studénky se nejspíš jen málo změní. Starosta Ladislav Honusek nevidí ve zřízení rezervace větší komplikace pro obyvatele města. „Z pohledu města s tím nemáme problém. Je to na okraji městské aglomerace, takže občanům by to nemělo znepříjemnit život. Projednávali jsme to na radě. Je to sice lokalita, která byla v minulosti hojně navštěvovaná občany a já věřím, že budou moci lokalitu navštěvovat i nadále a nedojde k žádným problémům se vstupem,“ potvrdil starosta.

Občané, kteří by se chtěli do nově zřízené rezervace podívat, musejí nově dodržovat určitá pravidla. Při svých procházkách například nesmějí sbírat či odchytávat rostliny a živočichy, kromě výkonu práva myslivosti a rybářství či sbírat lesní plody. Pouze na povolení Správy CHKO Poodří lze na území přírodní rezervace například krmit ryby, vjíždět na její území koňmi a nebo pořádat hromadné sportovní nebo kulturní akce.

Autor: Věra Růčková

6.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení