VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti se vydali pro vodu na Svinec a Puntík

Šenov u Nového Jičína - Ne snad proto, že by jim ve škole netekla voda, ale kvůli tomu, aby si uvědomili, jakou cestu musejí vážit například Etiopané za studnou s životodárnou tekutinou.

26.2.2011
SDÍLEJ:

S kanystry za vodou. Studenti museli dojít pěšky k několik kilometrů vzdálené studánce a donést vodu do školy. Foto: Deník/Věra Růčková

Studenti Obchodní akademie v Šenově u Nového Jičína, která je součástí Mendelovy střední školy, pokračují v mezinárodním projektu Člověka v tísni Světová škola, jenž má upozornit na rozdíly mezi bohatým severem a chudým jihem. Tentokrát se zúčastnili zážitkové akce na téma Jing a Jang vody - Nedostatek vody a plýtvání vodou.

Akce trvala dva dny, přičemž čtvrtek byl vyhrazen zážitkovým aktivitám. Nejprve byly vyslány dvě skupiny studentů k Mariánské studánce na kopci Puntík a Bannerově studánce pod hotelem Salaš. Tento pochod měl studenty podnítit k tomu, aby si uvědomili, že získat pitnou vodu může být v některých částech světa velmi obtížné a náročné.

Další úkol byl určen rovněž pro dvě skupiny a nazýval se Najdi vodu. Studenti museli na zhruba dvoukilometrové ploše na a pod Svincem pomocí mapy nalézt studánku a naplnit PET lahve, které posléze odnesli do školy, tedy asi sedm kilometrů daleko. I tato akce měla svůj smysl, a to, že najít studnu na rozlehlých pouštních pláních není tak jednoduché, jak se může zdát.

Třetí aktivitou byla takzvaná Stezka vodní odvahy, kde studenti plnili úkoly a zároveň se i něco přiučili. „Připravovala jsem pro druháky úkoly a myslím, že po tomhle projektu si dost lidí uvědomilo, že každý nemá tak snadný přístup k vodě, třeba když pro ni museli tak daleko. Nejdřív jsem myslela, že jim to vůbec nic nedá, ale teď si myslím, že to v nich něco zanechalo,“ zamyslela se studentka třetího ročníku Gabriela Nedjalková. Další aktivita, při níž studenti ochutnávali minerální vody a vyhodnocovali tu nejlepší, nesla název Mlsný jazýček královny minerálek. „Smyslem téhle letošní akce je spojit to lokální s globálním. Vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké může být donášet vodu z velké vzdálenosti nebo ji hledat. Snažili jsme se to udělat více zážitkově,“ přiblížil manažer projetku Petr Zapletal.

V pátek se pak všichni účastníci projektu sešli v aule střední zdravotnické školy, kde prezentovali své poznatky i pořízená videa a fotodokumentaci. Kromě toho je čekala krátká přednáška zástupce Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína o studánkové stezce. Slovo dostala i koordinátorka projektu z humanitární organizace Člověk v tísni Zuzana Pernicová, která ke studentům promluvila o významu vody v životě lidí v Etiopii. „Chceme, aby si mladí lidé v Česku, v Evropě, uvědomovali, že tím, jak se chovají a jednají mohou ovlivňovat životy lidí na druhém konci světa, v rozvojových zemích, v Africe. Bylo na školách, aby si vybraly téma, na kterých to ukáží a tato škola si vybrala vodu,“ vysvětlila Pernicová, jež byla dva roky na misi Člověka v tísni v Etiopii, kde organizaci pomáhala s projekty, které zajišťovaly přístup k pitné vodě a dodržování hygieny.

Studenti na závěr simulovali také konflikty o vodu. Každá skupina ztělesnila zúčastněné organizace ve státech, kde je vody nedostatek, od neziskových organizací a vlády až po samotné lidi ve vesnicích. Na konci dne byly představeny vytvořené plakáty a koláže. Studenti se mohli zúčastnit sbírky „skutečný dárek“, který by zajistil vodu pro africké domácnosti.

Autor: Věra Růčková

26.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Tým Tomáše Černína prohrál na hřišti Staré Bělé 1:4 a o první výhru v novém ročníku krajského přeboru se může pokusit v neděli, kdy doma vyzve Pustou Polom.  

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení