Studenti, jež se zapojili do mezinárodního studentského projektu s názvem „Kultur und Sprache – eine europäische Internetzeitung“ neboli „Kultura a jazyk – evropské internetové noviny“, strávili v Bavorsku šest dní. Kromě Čechů hostili žáci bavorské školy, nacházející se v městečku Neumark, také Italy. „Ke studentům naší školy se totiž připojila ještě skupinka temperamentních studentů z italské partnerské školy cestovního ruchu z města Cefalů na Sicílii,“ vysvětlila Pavla Hostašová, ředitelka Stření pedagogické školy a Střední zdravotnické školy svaté Anežky České.

Společný program studentů odborných škol byl pestrý. Po vzájemném představení, začali pracovat na společných projektech a prezentacích. „V průběhu společného týdne studenti nejen porovnávali zkušenosti ze svých oborů, ale také pracovali na společném úkolu,“ informovala Hostašová a pokračovala: „Připravovali například internetové noviny a psali články ze života mladých lidí všech tří zúčastněných zemí.“
Přestože byl zahraniční výlet zaměřen především na studium a předávání zkušeností, došlo i na seznámení se s místním životem a kulturou, výlety a zajímavé exkurze. K těm, která se mladým lidem zamlouvala asi nejvíce, patřila návštěva bavorského pivovaru. „Měli jsme možnost podívat se do pivovaru Lammsbräu, jenž vyrábí kolem patnácti druhů čistě ekologického piva bez příměsí a jakýchkoliv chemických látek. Jeho chování je natolik ekologické, že i auta jsou poháněna bio palivy,“ zavzpomínal na zajímavou exkurzi student Milan.

Co se českým studentům taktéž zamlouvalo, byla partnerská škola, která je hostila. „Partnerská škola je na hodně dobré úrovni. Školní budova je nejen krásná a moderní, ale škola si sama pro sebe vyrábí elektřinu díky solárním panelům, umístěným na střeše školy,“ uvedl Milan. Podobný názor sdílela i studentka Martina: „Škola Maxmiliána Kolbeho, ve které jsme pracovali spolu s italskými a německými studenty na projektu Comenius, byla moderní, velká a krásná. Navíc, nás v ní mile přivítali nejen samotní studenti, ale také učitelé.“

Ze studijního pobytu v zahraničí byli nadšeni nejen samotní studenti, ale také jejich pedagogové. Ti v několikadenní návštěvě kromě zážitků viděli také přínos, který by pobyt v Bavorsku měl jejich svěřencům přinést. „Během společně strávených dní a díky množství krásných zážitků v rámci jednotlivých aktivit, setkání, výletů a přátelských posezení mohli studenti navázat osobní kontakty, které jim usnadní následnou komunikaci z jejich domovů a práci na společných internetových novinách,“ uvedla ředitelka Hostašová.

Spolupráce oderských studentů se studenty italskými a bavorskými navíc podle slov Hostašové zdaleka nekončí. „Výsledkem spolupráce, jež potrvá dva roky bude jazykový slovníček a cestopisný průvodce, který představí nejen tři zúčastněné země, ale také největší osobnosti z regionů, ve kterých jsou dané školy,“ informovala ředitelka Hostašová a na závěr dodala: „Oderští studenti již pilně pracují na svých prezentacích, ve kterých chtějí představit Leoše Janáčka a Jana Ámose Komenského, jehož jméno mezinárodní projekty nesou.“