VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Suchá nádrž má zmírnit případnou velkou vodu

Dá se říct, že komplexní pozemkové úpravy jsou v současnosti hitem. Zabývá se jimi nejedna obec či město na Novojičínsku. Jedním z jejich hlavních cílů je ochrana před povodněmi.

25.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Poslední zasedání bíloveckých zastupitelů navštívil i František Hanousek, jenž pro město zpracovává plán komplexních pozemkových úprav v místní části Stará Ves.

Zastupitelům představil dílčí změny v projektu, které se týkají lokálního biokoridoru a polních cest.

Suchá nádrž v číslech:- maximální rozloha 1,67 ha
- objem vody 57 000 kubíků
- maximální hloubka 9 metrů
- výška hráze 9,6 metru
- délka hráze 71,8 metru

„Pozemkové úpravy představují běh na dlouhou trať. Podkladem bylo zpracování studie, kterou provedlo VUT Brno. Pan profesor Dumbrovský vyhodnotil toto území z hlediska eroze a protipovodňové ochrany jako nejrizikovější, a proto tady byla v rámci pozemkové úpravy navržena tato opatření," okomentoval situaci zpracovatel úprav a poté nastínil, jak by to jednou mohlo v okolí Staré Vsi vypadat.

Navrženy byly průlehy, jež mají zachytit povrchové vody a odvést je do údolnice. Tam by na soutoku dvou toků měla být suchá nádrž, kterou zastupitelé schválili již v loňském roce.

Dvacetiletá voda

„Povodí Odry to schválilo, ale pak k tomu měli ještě nějaké výhrady, proto je to ještě v jednání. Jeden z vyjadřovatelů uvedl, že z hlediska protipovodňové ochrany Bílovky to nemá takový vliv, aby to ovlivnilo celé povodí," konstatoval František Hanousek.

Podle něj je však dobrá každá drobnost, jež sníží případnou povodňovou vlnu. Splněn byl i požadavek, aby v údolnici, kde se stékají povrchové vody, došlo ke snížení průtoku ze stoleté na dvacetiletou vodu.

Plán se také zabývá cestní sítí a erozí na zemědělských pozemcích. Území Staré Vsi je značně svažité, takže by tam měly být použity i protierozní osevní postupy.

„Běžný osevní postup by vyšel na 186 hektarech, ostatní plochy by se měly řídit protierozním osevním postupem," podotkl František Hanousek. Nejméně přísný postup je navržen na 75 hektarech, přísnější, s vyloučením širokořádkových plodin a okopanin, je na 146 hektarech půdy a nejpřísnější na 37 hektarech. Tam jsou navrženy pouze traviny.

Je to běh na dlouhou trať

Nyní bylo zahájeno jednání s vlastníky, pak je na řadě zpracování priorit, jež budou rozděleny do čtyř etap. „Potom už záleží na šikovnosti města, jak dokáže realizaci prosadit," popsal další postup inženýr Hanousek s tím, že rozsah těchto navržených opatření je něco přes sto milionů korun.

Do konce letošního roku by měl pozemkový úřad rovněž schválit návrh na umístění pozemků a zapsat vše do katastru. Poté se mohou začít zpracovávat projekty na realizaci jednotlivých navržených opatření.

„Tato problematika bude město provázet delší dobu," řekl v následující diskusi starosta Bílovce Pavel Mrva a zastupitel Petr Faldík dodal, že je to vše ve prospěch města.

Komplexní pozemkové úpravy proběhly nebo probíhají také například ve Fulneku či v Sedlnicích. V Bravanticích již byly zrealizovány dvě etapy, z nichž každá stála kolem 40 milionů korun.

Autor: Simona Mikšová

25.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

CYKLISTA novojičínské stáje Team Forman Cinelli Jakub Bittner při vítězném dojezdu v nedávné Grand Prix Forman. 

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Extraligovou Kopřivnici čeká Valašský pohár

Extraligové házenkáře Kopřivnice, kteří jsou v plné přípravě na blížící se sezonu tuzemské nejvyšší soutěže, kterou odstartují 9. září na palubovce Nového Veselí, čeká tento pátek a sobotu turnaj na Valašsku, který pořádá celek HC Robe Zubří. 

Spadla klec. Policisté dopadli sériového zloděje jízdních kol

Novojičínsko - Pět bicyklů v rozmezí ani ne tří měsíců. Taková je bilance čtyřiadvacetiletého zloděje kol ze Zubří na Vsetínsku, který se opakovaně dopouštěl krádeží v Kopřivnici a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jeho řádění však před pár dny zatnuli tipec kopřivničtí policisté.

Okolí rybníků provoní o víkendu rybí speciality

Jubilejní čtyřicáté Bítovské rybí hody přinesou o nadcházející sobotě 19. srpna voňavé rybí speciality, hudbu i zábavu pro děti.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení