VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Suchdol musí vracet miliony

Suchdol nad Odrou - Do nezáviděníhodné pozice se dostalo vedení Suchdolu nad Odrou. Městys musí vracet třetinu dotace Státnímu fondu životního prostředí, což je více než pět milionů korun.

11.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Vít Šimánek

Čtvrt milionu korun každé čtvrtletí bude Suchdol nad Odrou splácet od příštího března až do poloviny roku 2014 Státnímu fondu životního prostředí České republiky (SFŽP). Na vině je čistička odpadních vod. (ČOV) „Čistírna odpadních vod ke dni závěrečného vyhodnocení akce neodbourávala dostatečné množství sledovaných znečišťujících látek v tunách za rok. Příčinou je nižší přítok odpadních vod na ČOV, než bylo původně uvažováno,“ vysvětlil důvod sankce starosta Suchdolu nad Odrou Richard Ehler a dodal, že městys proto musí vracet 5,4 milionu korun. Přiznaná dotace činila 17,98 milionu korun, vyplaceno bylo celkem 16,19 milionu. Celkové náklady na akci, jejíž součástí byla kromě mechanicko-biologické ČOV i výstavba 2,2 kilometru kanalizačních řadů, 33 milionů korun.

Vedení městyse se všemožně snažilo alespoň o zmírnění sankce, jak to ale vypadá, marně. Podle starosty Ehlera se uskutečnila od února do června 2008 řada osobních schůzek zástupců městyse s představiteli SFŽP ČR a ministerstva životního prostředí, mimo jiné s ředitelem SFŽP, ministrem životního prostředí, jeho náměstkyní a ředitelem odboru ekonomických nástrojů téhož ministerstva, a řada telefonických konzultací s pracovníky těchto institucí. „Cílem bylo získat výjimku, spočívající v odpuštění nebo zmírnění sankce, s ohledem na záměr vybudovat druhou etapu. Ta by měla zabezpečit mimo jiné navýšení přítoku do stávající ČOV, čímž bude splněna podmínka, aby ČOV odbourávala požadované množství znečišťujících látek. Důvod k sankci tím pomine. Poslední výstup je bohužel ten, že ministr životního prostředí naší žádosti o výjimku nevyhověl.

Městys, i přes vzniklé problémy, pokračuje v odkanalizování obce zmíněnou druhou etapou. Náklady na ni mají být 200 milionů korun. „Jejím předmětem bude výstavba šestnácti kilometrů kanalizačních řadů a rozšíření ČOV o další jednotku,“ upřesnil Ehler a dodal, že možnost získat dotaci z prostředků Evropské unie a z operačního programu Životní prostředí je zcela reálná. „Příslušnou žádost městys podal. Bohužel podmínky poskytování této dotace jsou nastaveny tak, že dotace je typickým danajským darem. Předpokládaná finanční spoluúčast městyse je totiž natolik vysoká, že se pohybujeme na samotné hraně toho, co si městys může ekonomicky dovolit,“ poznamenal starosta. Spoluúčast by totiž činila asi padesát milionů korun. Podle starosty je nemyslitelné, aby příštích patnáct až dvacet let spolkly výraznou část rozpočtu městyse splátky úvěru, čímž by byl zásadním způsobem omezený další rozvoj městyse v jiných oblastech.

„Odmítnout však v podstatě nelze, protože městys je povinen splnit závazek vlády k Evropské unii,“ poznamenal Ehler a doplnil, že zabezpečit odkanalizování a čištění vod na svém území musí obce do konce roku 2010. Pokud tak neučiní, dočká se opakovaných sankcí, a stejně bude muset čištění odpadních vod vyřešit, přičemž nynější dotace z EU již k dispozici nebudou. „V tomto případě se stát chová velice macešsky, když důsledky svých závazků přenáší na bedra obcí způsobem téměř likvidačním, aniž by své kroky a jejich dopady předem s obcemi jakkoli konzultoval,“ posteskl si suchdolský starosta.

Autor: Ivan Pavelek

Místo události:
11.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divoké prase, ilustrační foto.

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Raškův memoriál ovládl Rakušan Steiner

/FOTOGALERIE/ Po dvou závodech letní Grand Prix žen, ve kterých triumfovaly Japonky Ito a Takanashi, vyvrcholil skokanský víkend ve Frenštátě pod Radhoštěm nedělním 6. ročníkem Memoriálu Jiřího Rašky, který byl zároveň závěrečným závodem nově vzniklého Beskydského turné v rámci FIS Kontinentálního poháru mužů.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

FOTO+VIDEO/ Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení