VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Suchý poldr byl předmětem těžké slovní přestřelky

Fulnek-Jerlochovice – V těžkou slovní přestřelku se proměnilo jednání fulneckých zastupitelů. Důvodem byl suchý poldr, protipovodňové opatření, které se v dohledné době nepodaří realizovat.

25.6.2011 3
SDÍLEJ:

Zastupitelstvo ve Fulneku. Ilustrační foto.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Jsou to dva roky, kdy v červnu a počátkem července postihly Novojičínsko ničivé povodně. Právě Fulnek byl městem, kde se voda vyřádila 1. července, nejvíce v místní části Jerlochovice.

Krátce po bleskové povodni ve Fulneku protipovodňová komise na svých jednáních navrhla protipovodňová opatření, jedním z nich bylo vytvoření suchého poldru v Jerlochovicích v lokalitě nad zahradnictvím pana Bártka.

Město zadalo zpracování dokumentace a posléze podalo žádost o přiznání dotace. „Vzhledem k tomu, že jsme nebyli schopni do stanoveného termínu předložit požadované podklady, přišlo nám z ministerstva vyrozumění, že jsme nebyli zařazeni,“ sdělila na posledním zasedání zastupitelstva Radka Krištofová, vedoucí odboru územního rozvoje a životního prostředí fulnecké radnice.

Ta se snažila vysvětlit, proč město nesplnilo požadavky. „Projektant dal jasně najevo, že ke schválení tohoto projektu bude potřeba souhlasů pouze pod stavbou samotného poldru. V projektu se ale uvažuje i o jakési zátopě, kde by voda byla zadržována,“ naznačila Krištofová a doplnila, že ve chvíli, kdy město podávalo žádost o územní rozhodnutí, dostalo za povinnost doložit souhlasy vlastníků dotčených samotnou stavbou i vlastníků, kteří jsou ve zmíněné předpokládané zátopě. Jednalo se o dvanáct subjektů a celkově o téměř 58 tisíc metrů čtverečních na jednadvaceti pozemcích. „Bohužel, tam jsou pozemky, které jsou doposud nevypořádané. Jsou tam například pozemky, které jsou zapsány na listu vlastnictví lesů Krnov, které již neexistují. Nejsme schopni v této fázi dostat souhlas od vlastníků všech pozemků,“ doplnila Krištofová s tím, že proto vznikl návrh pozastavit práce do doby vyřešení majetkoprávních záležitostí, nebo schválení územního plánu, který by poldr zahrnoval jako veřejně prospěšnou stavbu. Pak by potřebné pozemky bylo možno vyvlastnit.

Informace o pozastavení prací na realizaci poldru vyvolala poměrně bouřlivé reakce zastupitelů. „To je tragedie. Tam je čtyřicet domů, sto padesát lidí a my jim řekneme, že nic pro ně neuděláme,“ rozčiloval se zastupitel Jan Mariánek (KSČM) a řekl, že v žádném případě by se akce neměla zastavovat.
K němu se přidal jeho stranický kolega, Jan Marek s tvrzením, že vedení města pro úspěšnou realizaci akce nic neudělalo.

Situaci se pokusil uklidnit radní René Juroška (HNPDH), jenž v Jerlochovicích bydlí. „Voda, která chodí přes Jerlochovice, jde od Vlkovic. Každý občan vidí jako prioritu úpravu Husího potoka. Samozřejmě, budeme rádi i za poldr,“ řekl Juroška.

Zastupitel Petr Moc (ODS) reagoval na tvrzení zastupitele Mariánka obhajobou současného vedení města. „Nestačím se divit, protože si myslím, že to zanedbalo minulé vedení. Nemůžete to navíc prezentovat tak, že se nestaráme o lidi z Jerlochovic. Doufám, že chyby, které se staly v minulých letech, se nebudou přehazovat na současné vedení. To by byla nestoudnost,“ vyjádřil se Moc, čímž odstartoval sérii vzájemných útoků členů „opozice“ vůči „koalici“. Slovní střet starostky Fulneku, Jany Mocové (SRŠ), se zastupitelem a bývalým místostarostou, Jaroslavem Štekbauerem (ČSSD), pak neměl daleko k hádce. „Můžete se klidně nadouvat, co jste všechno udělali pro občany Jerlochovic, ale skutečnost je jiná,“ prohlásila Mocová. „To vy z toho poldru děláte záležitost, jako byste byli první, kdo staví suchý poldr v České republice. Kolikrát jste kvůli tomu byli jednat v Praze na ministerstvu zemědělství?,“ kontroval Štekbauer, načež mu Mocová odvětila, že dotace jsou dnes hlavně o připravenosti projektů a ne o takzvaném „leštění klik“ na ministerstvech.

„Nejsme schopni podat žádost o dotaci. Teď se budeme zabývat majetkoprávními věcmi, abychom získali smlouvy o budoucích smlouvách kupních s vlastníky pozemků pod stavbou poldru, a abychom získali smlouvy o budoucích smlouvách o zřízení věcného břemene. Tomu předchází zaměření pozemků v zátopě. Budeme v tom pokračovat. Ale nejsme schopni to připravit do další výzvy v letošním roce, proto jsme připravili návrh na pozastavení projektu do dořešení majetkových vztahů,“ shrnula záležitost starostka.

V tomto duchu také zastupitelé učinili rozhodnutí. Město zastaví práce na projektu, ale bude pokračovat v dořešení majetkových vztahů.

Autor: Ivan Pavelek

25.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení