VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Také starší ročníky se budou umět účinně bránit

Kopřivnice- Sebeobrana už není jen doménou statných mužů či mladých žen. V Kopřivnici se ji nyní v rámci prevence kriminality učí také senioři. Ačkoliv to mnohé nejspíš překvapí, kurzy jsou plné výborné nálady a vitality.

26.10.2011 1
SDÍLEJ:

Kurzy sebeobrany, které začaly na konci září, mají u kopřivnikých seniorů opravdu velký úspěch.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Když během letních prázdnin vyhlásilo město Kopřivnice informaci o tom, že se v rámci prevence kriminality rozhodlo uspořádat kurzy sebeobrany určené seniorům, asi jen málokdo čekal, že akce bude mít takový úspěch. Kurz, který je v současné době ve své polovině, navštěvují téměř tři desítky aktivních seniorů.

Kdo by čekal, že čtyři hodiny trvající lekce probíhá tak, že ve školních lavicích sedí dědečkové a babičky, poslušně poslouchající lektora a úporně píšící poznámky, bude velmi rychle vyveden z omylu. Kurz se sice koná v prostorách Základní školy Dr. Milady Horákové v Kopřivnici, ale senioři zde do školních lavic neusedají. Místo toho v zrcadlovém sále, oděni v pohodlném sportovním oblečení, nacvičují nejrůznější obranné chvaty a hmaty.

„Kurz je rozdělen na praktickou a teoretickou část. V té praktické se senioři učí základní způsoby obrany proti různým útokům. Samozřejmě je tomu uzpůsobena metodika, to znamená, že bereme v potaz vyšší věk daného účastníka a jeho menší pohybové schopnosti,“ osvětlil praktickou část kurzu jeho vedoucí lektor Pavel Němec. „Teoretická část se pak věnuje související problematice. Účastníci jsou jednak seznámeni s platnou právní úpravou, se základní psychologií obrany, to znamená s tím, co je příčinou agrese a jak se s agresí vyrovnat, a také s problematikou týkající se agrese a sebeobrany jako takové,“ doplnil Němec vzápětí.

Kurz má u seniorů velký úspěch. To ostatně dokazuje nejen počet navštěvovatelů kurzu, kterých je bez tří rovných třicet, ale hlavně atmosféra, která na jednotlivých lekcích panuje. Dobrá nálada a úsměv na rtech mužů i žen svědčí o tom, že jsou zde nanejvýš spokojeni. „Je to výborný kurz, hlavně naši instruktoři jsou bez jediné chyby, zasloužili by si jedničku s několika hvězdičkami,“ ohodnotila dosavadní čtyři lekce paní Ludmila, která se na sebeobranu přihlásila sama. „Sleduji tisk tady v Kopřivnici a tam jsem se dočetla, že tento kurz bude. I když večer moc ven nechodím, říkala jsem si, že se sem přijdu podívat. Dobře jsem udělala,“ dodala.

Hmaty sebeobrany si každý z účastníků za dobu trvání lekce mnohokrát vyzkouší, a to nejen s instruktory, ale také v určené dvojici. Do kurzu se proto přihlásili nejen jednotlivci, ale také manželské páry. „S kurzem jsme spokojeni a líbí se nám, protože jsme se tady setkali s něčím, co jsme doteď ještě nevěděli,“ uvedl pan Jiří, který kurz navštěvuje s manželkou. Vzápětí připustil, že se jak jemu, tak jeho ženě budou některé poznatky v budoucnu hodit: „Třeba ty teoretické určitě, protože jsme tady viděli ukázku napadení a taky toho, co všechno by měl člověk udělat, aby napaden nebyl.“ I další z účastnic, paní Božena Valušková, navštěvuje lekce s manželem. Spokojenost s kurzem je na ní také velmi patrná. „Líbí se mi tady hodně. Baví mě to, zajímá mě to a hlavně mě překvapuje, že některé techniky využitelné pro to, aby se člověk ubránil, jsou strašně jednoduché,“ diví se paní Božena. Na otázku, zda si myslí, že něco ze sebeobrany v budoucnu použije, odpovídá se smíchem: „Nevím, jestli to využiju, protože si netroufnu odhadnout, jak člověk zareaguje, když ta situace nastane, to opravdu nevím, ale na druhou stranu, některé hmaty jsem už použila i doma.“

Autor: Jana Hromočuková

26.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení