VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Táta měl po oznámení rozhlasu oči plné slz

Hodslavice – Miroslavu Merendovi z Hodslavic je jednadevadesát let. Dodnes si ale pamatuje na chvíle, které předcházely vypuknutí II. světové války.

21.2.2015
SDÍLEJ:

Jednadevadesátiletý Miroslav Merenda si dobře vzpomíná na dobu, která přinesla mnoho utrpení.Foto: DENÍK / Ivan Pavelek

„Byl to rok nejistoty a strachu. Pohraniční nepokoje se stupňovaly a lidé se začínali bát, že bude válka," vzpomíná Miroslav Merenda, jemuž tenkrát bylo 14 let. I když se jej tehdejší situace ještě přímo nedotýkala, cítil, že se děje něco nedobrého.

„Poznával jsem to především na svém otci, z jehož slov jsem chápal, že se něco děje," poznamenává Miroslav Merenda.

Přišlo památné datum 29. září 1938. Chlapec Miroslav poslouchal s otcem rozhlasové vysílání a v určité chvíli v místnosti všichni zpozorněli. Naléhavý hlas z rádia totiž vyzýval posluchače, aby setrvali u přijímačů, neboť se bude vysílat důležitá zpráva. A pak to přišlo.

„Hlasatel vážným hlasem celé republice oznamoval, že prezident, doktor Edvard Beneš, vyhlašuje všeobecnou mobilizaci československé branné moci," připomíná zlomové chvíle Miroslav Merenda.

V tu chvíli pochopil, že se stalo něco mimořádného a vážného, 
v čemž jej utvrdilo chování otce. „Když jsem se na tátu podíval, uviděl jsem jeho oči plné slz. Až později jsem si uvědomil, co se odehrávalo v jeho mysli. Bylo mu jasné, že jestli bude válka, postihne mě a mé dva starší bratry to, co postihlo jeho.

Po tříleté prezenční službě strávil čtyři roky v první světové válce se všemi jejími hrůzami a pak sloužil ještě rok po válce – proto měl ty oči plné slz. Slz úzkosti, strachu a lítosti," pokračuje Miroslav Merenda.

Z jeho bratrů o tři a o čtyři roky starších, stejně jako z něj, se vojáci nestali, a tak na frontu nemuseli. Všechny je ale postihlo totální nasazení.

„Nejstarší bratr Josef pracoval tři roky v továrně na mýdlo v Burgstätu, bratr Jaroslav pracoval v Korutanech u lanovky magnezitového dolu a já jsem pracoval ve válcovnách plechu v Lískovci a na šachtě Ignat v Mariánských Horách," doplňuje Miroslav Merenda s přáním, aby se již podobné slzy v očích žádných otců nezaleskly.

Autor: Ivan Pavelek

21.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení