VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Témeř zničený pomník připomíná skautskou historii

Kopřivnice /FOTOGALERIE/ - Starý pomník připomínající esperanstký skauting, do půlky zasypaný smetím a obrostlý mechem, se rozhodli zachránit kopřivničtí skauti.

10.1.2011
SDÍLEJ:

V neděli 9. ledna vykopali kopřivničtí skauti poničený pomník na okraji města.Foto: Deník/Adam Knesl

Lopaty, krumpáče a řemeny. S tímto nářadím si dali v neděli ráno sraz členové kopřivnického centra Vanaivan před svou základnou nedaleko místního koupaliště. Cílem dopolední akce bylo z nedalekého lesíka u sjezdovky vykopat se země starý kamenný památník.

„Když jsme dělali projekt Skautský deník, tak jsme pátrali po historii kopřivnického skautingu a zjistili jsme, že jeden se zakladatelů kopřivnického skautingu, Rudolf Zanáška, je zároveň zakladatelem esperantistů jak v České republice, tak hlavně v Kopřivnici,“ přiblížil počátek celé akce vůdce střediska Kryštof Hyvnar.

Právě osoba Rudolfa Zanášky, aktivisty českého esperantského skautingu a zakladatele esperantské sekce muzea v Kopřivnici, stojí za památníkem, který byl tehdy součástí parku. „Zjistili jsme, a i ze starých fotek je to patrné, že tady kdysi býval takový menší parčík a byl tady pomník,“ potvrdil Hyvnar s tím, že i zdejší louce říkají místní esperanto. Nicméně poblíž kopřivnické sjezdovky už dávno není park. Dnes zde rostou náletové dřeviny a naváží se sem zemina. „Už před rokem jsme se sem šli podívat a našli jsme tady ten kámen a bylo nám jasné, že je to ono. Tak jsme si řekli, že někdy něco vymyslíme,“ pokračuje vůdce střediska. Když se sem ale vydal krátce před Vánocemi, uviděl, jak se zde naváží ještě více zeminy, a o pomník si bagrista čistil svou lžíci. „Rozhodli jsme se tedy pro tuhle rychlou akci. Pomník je už o dost více poničen, než byl třeba před půl rokem,“ dodává Kryštof Hyvnar.

Skauti zatím nevědí, co bude s pomníkem, který převezli na svou základnu. Spojili se s Českých esperantským svazem, a ten jejich aktivitu ocenil a poskytl kopřivnickým skautům důležité informace, především o Rudolfu Zanáškovi. Obnovit památník však komplikuje jedna podstatná věc. Z dokumentů je jisté, že jeho součástí byla i pamětní deska. Kde skončila, nikdo neví a z dostupných fotografií nelze přesně vyčíst, co bylo jejím obsahem. Proto by skauti uvítali, například od pamětníků, jakékoliv informace o pamětní desce. Možná ji má někdo vyfocenou. „Když zjistíme, jak ta deska vypadala, tak ji můžeme obnovit,“ dodává Hyvnar. Každopádně se skauti ze střediska Vanaivan chtějí seznámit z historií esperantského skautismu v Kopřivnici a možná na toto téma v budoucnu připraví přednášku.

Autor: Adam Knesl

10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení