Zatímco loni v České republice podpořilo Tibet v boji za jeho práva celkem 363 měst, obcí a krajů, letos dostali organizátoři z občanského sdružení Lungta potvrzení o účasti od 229 měst. Mezi nimi jsou i čtyři z Novojičínska.

Tradičním účastníkem akce Vlajka pro Tibet je Frenštát pod Radhoštěm. Ten se přihlásil již v roce 1997 a vynechal jen v letech 1999 a 2001, kdy tehdejší radní vyvěšení vlajky neodsouhlasili. „V novém volebním období rada odsouhlasila pravidelné vyvěšování vlajky každoročně po celé toto volební období,“ uvedl tajemník frenštátského městského úřadu Petr Kubenka.

Také Kopřivnice se připojila hned v druhém roce. Jenže od roku 1998 až do roku 2001, včetně něj, radní pro vyvěšení tibetské vlajky nezvedli ruce v dostatečném počtu. Ti, co byli proti, argumentovali tím, že by mohli poškodit zájmy automobilky Tatra, které by se tak nadobro uzavřel čínský trh. Čínský trh se pro Tatru uzavřel i bez toho, podnik je tam, kde je, a radní se zbavili strachu. Město je pravidelným účastníkem od roku 2002.

O rok později se k akci Vlajka pro Tibet přihlásil Nový Jičín a dva roky nato se připojilo i město Odry. Obě města vyvěšují tibetskou vlajku pravidelně, a učiní tak i ve středu.

V roce 2005 se k akci připojil dokonce dnešní městys Suchdol nad Odrou a loni také Bílovec. V Suchdole nad Odrou, stejně jako v Bílovci, ale nepokračují. „Zabývala se tím na svém zasedání městská rady, ale nepřijala v této věci žádné usnesení. Takže letos tibetská vlajka na bílovecké radnici viset nebude,“ sdělil Rostislav Musila, tajemník Městského úřadu Bílovec.

Jak uvádí webové stránky tibinfo.cz celosvětová kampaň „Vlajka pro Tibet“ vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Omezení základního práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování a pohybu, ničení klášterů a národních památek, přeměna Tibetu na vojenskou základnu, strach o život Jeho Svatosti dalajlamy a zejména násilně vedená protitibetská komunistická politika Číňanů vedla Tibeťany k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. Osmdesát tisíc Tibeťanů bylo zabito, mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů. Počet tibetských uprchlíků se dnes odhaduje na 150 – 180 tisíc.