VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Titul Ekoškola míří do Příbora

Příbor - Již podruhé získala příborská základní škola na Dukelské ulici mezinárodní titul Ekoškola. Enviromentální výchova se zde promítá do výuky všech předmětů, škola ekologií doslova žije.

29.4.2009
SDÍLEJ:

Příborská Základní škola Dukelská obhájila mezinárodní titul Ekoškola, které uděluje sdružení Tereza. Enviromentálních výchova se zde promítá do výuky všech předmětů, zároveň se žáci účastní mnoha soutěží s ekologickou tématikou.Foto: Deník/Adam Knesl

Příborská škola pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami z okolních ulic vypadá naprosto všedně. To se však změní po vstupu do školy, která se již podruhé může pochlubit cenným mezinárodním titulem Ekoškola, které uděluje sdružení Tereza. Dokonce je jedinou školou tohoto typu v Moravskoslezském kraji.Po prvních krocích ve škole vás uvítá Ekokodex, který si vymysleli sami žáci a podle kterého se také chovají. O pár metrů dále jsou k vidění zarámované ocenění ze soutěží s ekologickou tématikou, jež se nahromadily ve škole za poslední roky, zároveň jsou všude k vidění nejrůznější ekovýrobky z rozmanitých materiálů, často i odpadků.

Dukelská škola žije v tomto duchu již téměř dvacet let, což potvrzují slova ředitelky Vlasty Gerykové: „My jsme se do programu o získání titulu Ekoškola zapojili, protože se enviromentální a ekologické výchově věnujeme už dlouho dobu. Dá se říci, že od počátku, co byla naše škola v Příboře roku 1990 založena,“ sdělila. Například letos již proběhl osmnáctý ročník oblastní přírodovědné soutěže Poznej a chraň, na kterou se pravidelně sjíždí mnoho škola z Novojičínska.

Ekoškola má čtyři stěžejní témata – odpady, energie, voda, prostředí školy. V Příboře se věnují všem okruhům, ale v poslední době se zaměřují především na odpady. „Systematicky ve škole třídíme odpady, máme jednotlivé nádoby umístěné na chodbě, kde mohou děti nosit například tetrapak, papír, plastové láhve,“ rozvedla Geryková. Nedávno také přibyly kontejnery na staré baterie a elektrospotřebiče.

Titul Ekoškola ustanovuje příborské škole také povinnosti, které vždy po dvou letech kontroluje rozsáhlý audit sdružení Tereza. Ve škole funguje pracovní tým složený se žáků, pracovníků i rodičů. Každý měsíc probíhá ekodebatování, všechny enviromentální činnosti se neustále monitorují a vyhodnocují, provádějí se analýzy. Například jedna taková analýza odhalila, že se díky vápnění podařilo v okolí školy neutralizovat půdu a její kvalita se mnohem zlepšila. Na všech aktivitách se podílí všichni, od žáků, přes uklízečky, až po vedení školy.

Ředitelka Geryková celý program sdružení Tereza vítá, oceňuje, že se dá nastavit i pro žáky ze speciálními vzdělávacími potřebami. „Celý systém je propracovaný, jsou daná kritéria, není to chaotické. Kritéria si zároveň škola může přizpůsobit podle možnosti a schopnosti žáků,“ sdělila ředitelka a dodala, že ve škole dbají především na praktickou činnost žáků, tedy praxi. Ve škole se nachází také zoo koutek, kde se děti starají o zhruba tři desítky zvířat, od křečků, přes nejrůznější ptáky až po králíky či rybičky. Přes letní prázdniny si je dokonce někteří žáci i učitelé berou do svých domácností.

Mezinárodní titul Ekoškola získala příborská škola po úsilí, které se přenáší také do volného času mimo školu. Ovšem nadšení nechybí jak ze strany pracovníků, tak ze strany samotných dětí, které dokáží z nejrůznějších odpadů vytvořit krásné a estetické výrobky, jako jsou obrazy nebo koláže. Kromě titulu Ekoškola od sdružení Tereza získala škola také podobné ocenění od Moravskoslezské kraje.

V budoucnu by ředitelka Geryková ráda vedla enviromentální kroky k provozu školy. „Chceme se zaměřit na ekologizaci provozu, jako například používat recyklační papír, nebo ekologické čistící prostředky,“ vyzdvihla Geryková s tím, že zatím je realizace těchto kroků finančně velmi náročná.

Slavnostní předání mezinárodního titulu Ekoškola proběhne v červenci v Praze v sídle senátu České republiky.

Autor: Adam Knesl

29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se zítra ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

DRUHÉ DERBY LETOŠNÍ SEZONY je na programu ve středu 18. října od 18 hodin na ledě kopřivnické Tatry.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení