VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Titul Ekoškola míří do Příbora

Příbor - Již podruhé získala příborská základní škola na Dukelské ulici mezinárodní titul Ekoškola. Enviromentální výchova se zde promítá do výuky všech předmětů, škola ekologií doslova žije.

29.4.2009
SDÍLEJ:

Příborská Základní škola Dukelská obhájila mezinárodní titul Ekoškola, které uděluje sdružení Tereza. Enviromentálních výchova se zde promítá do výuky všech předmětů, zároveň se žáci účastní mnoha soutěží s ekologickou tématikou.Foto: Deník/Adam Knesl

Příborská škola pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami z okolních ulic vypadá naprosto všedně. To se však změní po vstupu do školy, která se již podruhé může pochlubit cenným mezinárodním titulem Ekoškola, které uděluje sdružení Tereza. Dokonce je jedinou školou tohoto typu v Moravskoslezském kraji.Po prvních krocích ve škole vás uvítá Ekokodex, který si vymysleli sami žáci a podle kterého se také chovají. O pár metrů dále jsou k vidění zarámované ocenění ze soutěží s ekologickou tématikou, jež se nahromadily ve škole za poslední roky, zároveň jsou všude k vidění nejrůznější ekovýrobky z rozmanitých materiálů, často i odpadků.

Dukelská škola žije v tomto duchu již téměř dvacet let, což potvrzují slova ředitelky Vlasty Gerykové: „My jsme se do programu o získání titulu Ekoškola zapojili, protože se enviromentální a ekologické výchově věnujeme už dlouho dobu. Dá se říci, že od počátku, co byla naše škola v Příboře roku 1990 založena,“ sdělila. Například letos již proběhl osmnáctý ročník oblastní přírodovědné soutěže Poznej a chraň, na kterou se pravidelně sjíždí mnoho škola z Novojičínska.

Ekoškola má čtyři stěžejní témata – odpady, energie, voda, prostředí školy. V Příboře se věnují všem okruhům, ale v poslední době se zaměřují především na odpady. „Systematicky ve škole třídíme odpady, máme jednotlivé nádoby umístěné na chodbě, kde mohou děti nosit například tetrapak, papír, plastové láhve,“ rozvedla Geryková. Nedávno také přibyly kontejnery na staré baterie a elektrospotřebiče.

Titul Ekoškola ustanovuje příborské škole také povinnosti, které vždy po dvou letech kontroluje rozsáhlý audit sdružení Tereza. Ve škole funguje pracovní tým složený se žáků, pracovníků i rodičů. Každý měsíc probíhá ekodebatování, všechny enviromentální činnosti se neustále monitorují a vyhodnocují, provádějí se analýzy. Například jedna taková analýza odhalila, že se díky vápnění podařilo v okolí školy neutralizovat půdu a její kvalita se mnohem zlepšila. Na všech aktivitách se podílí všichni, od žáků, přes uklízečky, až po vedení školy.

Ředitelka Geryková celý program sdružení Tereza vítá, oceňuje, že se dá nastavit i pro žáky ze speciálními vzdělávacími potřebami. „Celý systém je propracovaný, jsou daná kritéria, není to chaotické. Kritéria si zároveň škola může přizpůsobit podle možnosti a schopnosti žáků,“ sdělila ředitelka a dodala, že ve škole dbají především na praktickou činnost žáků, tedy praxi. Ve škole se nachází také zoo koutek, kde se děti starají o zhruba tři desítky zvířat, od křečků, přes nejrůznější ptáky až po králíky či rybičky. Přes letní prázdniny si je dokonce někteří žáci i učitelé berou do svých domácností.

Mezinárodní titul Ekoškola získala příborská škola po úsilí, které se přenáší také do volného času mimo školu. Ovšem nadšení nechybí jak ze strany pracovníků, tak ze strany samotných dětí, které dokáží z nejrůznějších odpadů vytvořit krásné a estetické výrobky, jako jsou obrazy nebo koláže. Kromě titulu Ekoškola od sdružení Tereza získala škola také podobné ocenění od Moravskoslezské kraje.

V budoucnu by ředitelka Geryková ráda vedla enviromentální kroky k provozu školy. „Chceme se zaměřit na ekologizaci provozu, jako například používat recyklační papír, nebo ekologické čistící prostředky,“ vyzdvihla Geryková s tím, že zatím je realizace těchto kroků finančně velmi náročná.

Slavnostní předání mezinárodního titulu Ekoškola proběhne v červenci v Praze v sídle senátu České republiky.

Autor: Adam Knesl

29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druholigové hokejisty Nového Jičína (v bílém) a Kopřivnice čeká odveta v úterý 22. srpna.

Start přípravy: Hokejisté Kopřivnice otočili duel v Novém Jičíně

Fotbalisté Petřvaldu na Moravě (v bílém) zahájili nový ročník dělbou bodů.

I. B třída, sk. B: Petřvald na Moravě na úvod remizoval

Souhrn I. B třídy, sk. D: První kolo ve znamení gólových hodů

Novojičínsko - Roli favorita potvrdil hned na úvod Fulnek, který roznesl Vlčovice 7:0. Kopřivnice pak doma podlehla v divokém zápase nováčkovi z Hukvald 2:5.  

Bílovečtí mají první bod a nyní cestují na hřiště nováčka

V premiérovém domácím utkání v nové sezoně krajského přeboru nakonec remizovali s Českým Těšínem 1:1. Fotbalisté Bílovce si tak připsali první bod a nyní je čeká sobotní utkání na půdě nováčka ze Staré Bělé.

Frenštát nadělil Slavii kanára

Beskyd doma vyprášil Orlovou 6:0 a potvrdil tak zdařilý vstup do sezony, na který by rád navázali i v sobotu, kdy cestuje do Českého Těšína.  

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení