Tři dny intenzivně pátrali lidé z bartošovické záchranné stanice po Evženovi, poté co se marně snažili zachytit signál z vysílačky, kterou měl dravec na zádech. Zpráva o skonu Evžena je o to smutnější, že samec měl být v těchto dnech odchycen, neboť si pracovníci stanice byli vědomi jeho problémů.
Ihned po nálezu orla ve vysokém porostu v přírodní rezervaci Trojačka, blízko Mořkova, putovalo tělo do Státního veterinárního ústavu v Olomouci.

„Z výsledků vyšetření vyplývá, že nebylo zjištěno žádné střelné nebo jiné traumatické poranění, také vnitřní orgány nevykazovaly žádné změny, stejně jako kosterní svalovina, svaly i běháky,“ uvedl Petr Orel, vedoucí záchranné stanice. Příčina úmrtí je tudíž neznámá. Avšak roční dravec Evžen měl v důsledku dřívějšího poranění křídel problémy s létáním, i proto měl být odchycen.

Na Slovensku, odkud orel pocházel, v důsledku silné vichřice vypadl z hnízda a nešťastně si zlomil obě křídla. Kvalitní rekonvalescence v Záchranné stanici v Bartošovicích se na Evženovi začala pozitivně projevovat. Na jaře přepeřil a vyměnil všechna stěžejní péra a jeho cesta na svobodu začala nabývat reálných obrysů.

Tak se také stalo a 8. srpna byl spolu s dalšími čtyřmi orly vypuštěn do beskydských strání, jeho pouť však skončila ještě ten samý měsíc. Se ztrátami pracovníci stanice počítají, především u mladých ptáků je úmrtnost velká, přesto je smrt Evžena, nejen pro ně, velkou újmou. „Ztráta nás velmi mrzí. Stala se v době, kdy jsme již byli rozhodnuti tohoto orla odchytit a vzít zpět do lidské péče. Jeho pohyb v terénu neodpovídal našim představám,“ uzavřel situaci Petr Orel.

Zbývající čtyři orli skalní, vypuštění společně s Evženem v srpnu, dělají pracovníkům stanice velkou radost. Samec Jakub, vybaven jako jediný satelitní vysílačkou, se pohybuje do vzdálenosti pěti kilometrů od vypouštěcí voliéry v lesích nedaleko Hodslavic a drží se poněkud stranou od samce Charlieho a orlích slečen Kiky a Isabely. Všichni se velmi rychle zdokonalují v létání, začali již kroužit a zvyšuje se jejich plachost, což jsou dobré indicie v unikátním projektu Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd.