VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trest smrti. Tento verdikt by především nad vrahy vyřklo každé druhé dítě v kraji

OSTRAVA - Tři čtvrtiny dětí v Moravskoslezském kraji vědí, že u nás neplatí trest smrti. Polovina z dotázaných by však byla pro jeho zavedení. Patří tak v této statistice k nejkrvelačnějším v zemi.

9.9.2007
SDÍLEJ:

InfografikaFoto: DENÍK

„Ne, opravdu by to k ničemu nebylo. Myslím, že smrt není dobrý trest. Jak si potom může odsouzený vzít ponaučení?“ vyjádřila se a zároveň se zamyslela nad problematikou trestu smrti žákyně druhého stupně jedné z ostravských základních škol.

Její odpověď však byla v průzkumu mezi žáky ve věku 6 až 15 let poměrně ojedinělá, a to zejména mezi Deníkem oslovenými dětmi v krajském městě. Malí Ostravané by totiž ve většině případů poslali těžké hříšníky třeba na elektrické křeslo.

Neméně nesmlouvavé by byly především k vrahům také děti z Frýdku-Místku nebo Bruntálu. I když i jeden z mladších bruntálských chlapců sdělil, že by trest smrti neuděloval. Každý by měl totiž podle něj dostat šanci.

Smrt jako trest za nějaké provinění se naopak méně zamlouvala žákům základních škol v Opavě. Tam by definitivní verdikt nad odsouzencem vyřklo jen každé páté dítě. Proti by tady byl i klučina z prvního stupně, který i přesto jeden důvod pro udělení trestu nejvyššího našel. „Trest smrti bych udělil za krádež vzácných starých předmětů, třeba od Karla IV.“ řekl.

Většina z těch, kteří byli pro zavedení trestu smrti, by ho však dali spíše než zlodějům vrahům, a to mnohdy rovnou vícenásobným. Jako důvod to aspoň uvedla více než polovina ze 140 dotázaných žáků.

Pro chlapce z prvního stupně jedné novojičínské základky by bylo dostatečným důvodem k popravě už to, když by někdo ubližoval právě dětem. Jeho spolužačka by pak byla nelítostná k člověku, který by jí zabil pejska.

„Děti svým kladným postojem k trestu smrti vyjadřují to, že zlo má být potrestáno. To přece znají už z pohádek,“ pokusila se o vysvětlení výsledků průzkumu ostravská psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Jak podle jejího mínění vůbec děti pohlížejí na smrt? „Záleží na věku dítěte. Malé děti mohou být i v tomto ovlivněny pohádkami, kde se objevuje živá a mrtvá voda. Ještě si tak neuvědomují nezvratnost smrti. Tu začínají brát v potaz až s přibývajícím věkem,“ dodala uznávaná odbornice na dětskou psychiku.

Kouzelné odpovědi aneb Za co bych udělil(a) trest smrti Za zabití prezidenta

  • žák 1. stupně ZŠ, Karviná Za krádež vzácných starých předmětů, třeba od Karla IV.
  • žák 1. stupně ZŠ, Opava Za nic. Každý by měl dostat šanci
  • žák 1. stupně ZŠ, Bruntál Když opilý řidič zabije někoho autem, ujede a pak se ještě vymlouvá
  • žák 2. stupně ZŠ, Nový Jičín Za pokusy na lidech, přestože byly zakázány
  • žákyně 2. stupně ZŠ, Karviná

Související články: Hlavně starší školáci by obnovili trest smrti

9.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na pacienty při onkologických zákrocích čeká díky novému monitoru vitálních funkcí vyšší bezpečnost.

Na pacienty dohlíží nová technika

Asi dvacítka chlapů, hlavně hasičů, se v sobotu v podvečer v centru Bernartic nad Odrou chopila žebříků, stojek, provazů a pustila se do stavění máje.
21

V Bernarticích nad Odrou už stojí máj

Motorkářům a strojům žehnal farář

Kolem pěti desítek motorkářů se objevilo v sobotu v pravé poledne v Bílovci, aby se tam v kostele svatého Mikuláše zúčastnili požehnání a na Slezském náměstí následného žehnání motorek, které provedl bílovecký farář Lumír Tkáč.

Hledaného muže našli mrtvého v potoce

Pravděpodobně obětí velké vody se stal pětasedmdesátiletý muž z Příbora. V pátek 28. dubna odešel z domu, poté už o sobě nedal vědět.

Po městě mají jezdit elektrobusy

Velké změny čekají městskou hromadnou dopravu v Novém Jičíně. Ještě letos má její provoz převzít společnost Arriva Morava. Cestující se mohou těšit na nové ekologické autobusy.

U příležitosti výročí vystaví na zámku listiny Marie Terezie

Letos v květnu uplyne dlouhých tři sta let od narození významné panovnice Marie Terezie.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies