VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři sta odběrů krve. I tak může vypadat sen

Nový Jičín - Když každý měsíc vcházím brzy ráno do jedné z budov v areálu Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, mám zvláštní pocit kolem žaludku. Za několik minut totiž budu ležet na lehátku, v ruce mít zapíchnutou jehlu a přístroj mi bude odebírat jednu z nejcennějších tekutin – krev.

20.1.2013
SDÍLEJ:

V transfuzních stanicích mohou dárci darovat buď- to plnou krev, nebo plazmu. Z důvodu možnosti častějších odběrů v současné době lidé volí spíše druhou variantu. Foto: Deník/Marie Křečková

Při pohledu do místnosti mě mnohokrát napadlo, že bych chtěla znát osudy lidí, kteří chodí krev nebo plazmu darovat. Co je k tomu vede, kolik odběrů mají vlastně za sebou? A jak dlouho může člověk být takovým dobrovolným dárcem? Odpovědi na mé otázky se mi dostalo nečekaně. Na Novojičínsku žije dárce, který transfuzní oddělení navštěvuje od roku 1976, tedy neuvěřitelných 37 let, a za své dárcovství obdržel všechna možná ocenění.

Pana Miroslava Dreiseitla z Nového Jičína k dnes pro něj rutinní záležitosti přivedla povinná vojenská služba. „S darováním krve jsem začal na vojně, kde nás k tomu jako mladé vojíny přemluvili. Jít tam byla tehdy taková povinnost a navíc většina kluků věděla, že když půjdou, čeká je po odběru den volna," zavzpomínal na své dárcovské začátky Miroslav Dreiseitl. Zatímco vojna po dvou letech skočila, zvyk a nejspíš i dobrý pocit z dárcovství panu Dreiseitlovi zůstaly. „Přestože jsem nastoupil do práce, zaměstnavatel mi tuto aktivitu toleroval. Odběry mi tak zůstaly," usmál se nejaktivnější dárce na Novojičínsku a zřejmě i v širokém okolí a pokračoval: „Na transfuzní oddělení docházím pravidelně, loňský rok to bylo co dva týdny. Ale zatímco původně jsem daroval krev, nyní chodím na odběry plazmy."

Delší než třicetiletá docházka vynesla 56letému muži přes 260 odběrů, k dnešnímu dni rovných 269. Dle jeho slov však tento úctyhodný počet není počtem konečným. Pan Miroslav má v plánu v dárcovství pokračovat. „Na transfuzním oddělení v Novém Jičíně jsem již starý známý, na kterého se těší, a já zase na ně. V práci mi to zatím uznávají a tolerují, tak jsem si předsevzal, že si splním takový cíl. Chtěl bych dosáhnout tří stovek odběrů, minimálně. Tak snad se mi to příš-tí rok poda-ří a pak uvidíme, co bude,"prozradil své plány.

Janského plaketa nebo zlatý kříž. To jsou ocenění, která dostávají dárci krve za svou vytrvalost v odběrech.

Pan Miroslav je na novojičínském transfuzním oddělení raritou. Běžný dárce na svém kontě nemá ani třetinu počtu jeho odběrů. Podle pracovníků oddělení se čísla pohybují kolem 80 dárcovství, ať už plné krve nebo plazmy. „V současné době naši pacienti chodí víc darovat plazmu. Je to jednak dáno tím, že máme dostatečně velký prostor pro darování plazmy, a jednak tím, že ji lidé na rozdíl od plné krve mohou darovat častěji," uvedla manažerka kvality novojičínského transfůzního oddělení Nela Mechlová s tím, že krev mohou ženy darovat čtyřikrát do roka, muži pětkrát, zatímco na plazmu mohou pacienti docházet co dva týdny.

Odběry v novojičínském transfuzním oddělení jak plné krve, tak plazmy jsou bezplatné. Dárci dostávají pouze náhrady spojené s cestováním na oddělení a je jim vyplácena hodnota šedesátikorunové stravenky. S nedostatkem dárců se i přesto oddělení nepotýká. „Zatím máme dárců dost, ale je samozřejmě potřeba stále rozšiřovat jejich základnu. Velké množství těch stávajících jsou přeci jen vyšší ročníky a je nutné nabírat i ty mladší," potvrdila informaci Nela Mechlová s tím, že stanice fungujeme pět dní v týdnu, darování plné krve probíhá v pondělky a úterky, odběry plazmy pak od pondělí do pátku.

Autor: Jana Hromočuková

20.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení