„Bylo to dobré. Nejtěžší asi bylo zahrnout hlínu okolo stromku,“ přiznal se Marek Kutáč (10 let), žák trnavské malotřídky jejíž děti se na sázení také podílely. „Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s Nadací Partnerství,“ uvedla starostka Trnávky Božena Londinová s tím, že děti sázely švestky a jabloně.

„To jsou dobové stromy, které tady kdysi byli. Za účasti našich občanů a pozvaných hostů budeme pokračovat kolem rybníka a dál na Starou Ves. Tam se budou sázet listnáče jako je dub, javor, olše,“ prozradila. Celkem včera v Trnávce zasadili 67 stromů, dnes sázení pokračuje v sousedních Kateřinicích, kde by mělo být do země zasazeno 25 kmínků. „Stromy jsou vzpomínkou na loňské Vánoce, kdy lidé využili možnost adoptovat strom jako vánoční dárek pro své blízké. Společnost Skanska pak částku

na jarní výsadby navýšila o dvě stě padesát tisíc korun, které ušetřila posíláním elektronických PF namísto běžných papírových. Dalšími prostředky přispěl Prague International Marathon,“ uvedl Michal Veselý z Nadace Partnerství. Nově vysazované stromy budou sloužit cyklistům, bruslařům a běžcům, kteří stezky aktivně využívají. Mají stezku vyznačovat a působit také jako větrolamy. Každý ze stromů je označen kartičkou nesoucí jméno „adoptivního rodiče“, který na památku obdrží dárkový certifikát a fotografii svého stromu.

Na osázení celá trasy Greenways z Krakova do Vídně, bude potřeba na 100 tisíc stromů. Pokud se podaří každý rok nashromáždit 500 tisíc korun, potrvá výsadba aleje 80 let. Poté se Alej národů stane nejdelším stromořadím Evropy. V minulých dvou letech již bylo vysázeno 350 stromů u Bystrovan na Olomoucku a mezi obcemi Přísnotice a Vranovice na jižní Moravě.