VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ulice v blízkosti základních škol bude bezpečnější

Z důvodu bezpečnosti provozu se změní dopravní režim v Novém Jičíně v blízkosti dvou základních a jedné speciální školy.

8.8.2015
SDÍLEJ:

Z důvodu bezpečnosti provozu se změní dopravní režim v Novém Jičíně v blízkosti dvou základních a jedné speciální školy.Foto: Městská policie NJ

Před základními školami Komenského 66 a Komenského 68 budou děti od nového školního roku přecházet přes dva nové přechody. Kromě toho město investuje do osvětlení a zpomalovacích polštářů a silnice bude nově jednosměrná.

„Investice přesáhne milion korun. Už teď je na Komenského ulici změněný režim a dopravu reguluje dočasné značení," uvedla mluvčí města Marie Machková.

Na opatřeních, která mají zvýšit zejména bezpečnost dětí při cestě do školy, spolupracovalo město Nový Jičín s nadací Partnerství. Dotazník k tématu dopravní přeměny vyplnilo z řad veřejnosti též osm set lidí.

„Děti a rodiče kreslili mapu rizikových míst a zaznamenávali, jaké problémy v dopravě v okolí Komenského škol vnímají. Na základě sesbíraných dat navrhl dopravní projektant na Komenského ulici tři varianty bezpečnostních opatření.

Výsledné řešení vybrali lidé na veřejném projednávání a potvrdila ho i dopravní komise," informovala o zákulisí změny Ivana Petruchová z odboru majetku, rozvoje a investic.

Jednosměrka

Zjednosměrnění Komenského ulice od křižovatky s ulicí Msgr. Šrámka po Hoblíkovu ulici bude zásadní změnou pro řidiče. Cyklisté však budou moci dále projíždět v obou směrech.

„V místech nových přechodů pro chodce bude silnice zúžená pomocí vysazených chodníků, aby přechody vyhovovaly technickým normám a bezpečnosti provozu. Ve slepé části Žižkovy ulice, která je dělicí čárou mezi oběma základními školami, bude vybudováno místo pro přecházení," rozvedla dále mluvčí Marie Machková.

Řidiči, jež povezou na začátku září své děti do školy, musí počítat s tím, že parkovací místa budou z důvodu úprav časově blokovaná.

„Rodiče budou moci děti vysadit z auta před přechodem, po kterém děti bezpečně přejdou na druhou stanu ulice, a pak mohou pokračovat do školy. V době ranní dopravní špičky v pracovních dnech budou místa určena jen pro zastavení aut. Od sedmi do osmi hodin se na nich nebude smět parkovat," vysvětlila Ivana Petruchová.

Marie Machková doplnila, že naproti Základní škole Komenského 68 budou pro výstup dětí vyhrazena tři místa, čtyři místa zůstanou ve stávajícím režimu pro parkování místních obyvatel. Naproti Základní škole Komenského 66 bude možné krátce zastavit na všech osmi místech.

„Aby systém dobře fungoval, bude potřeba jisté ukázněnosti řidičů, přijíždějící auta by se měla na vyhrazených místech plynule střídat. Vytvoření bezpečných a logických cest, které budou děti skutečně používat k přecházení, bylo největší prioritou celého projektu," zdůraznila Ivana Petruchová.

Za bezpečnost dětí jsou rodiče rádi. „V době školního roku se v místech pohybuje opravdu hodně dětí. I když zjednosměrnění omezí řidiče a dopravní provoz, snad to pomůže tomu, aby se děti nebály přes cestu v místě přecházet," řekl pan Petr, jehož dítě půjde letos do první třídy.

Přestavba Komenského ulice je součástí projektu Bezpečně do škol, který město spustilo už na konci roku 2013.

Aneta Přadková

Autor: Redakce

8.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení