VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S úřady by měli být lidé spokojeni

Novojičínsko - Úředníci. Někde je jich více, jinde méně. Oslovené radnice měst tvrdí, že je jich podle potřeb a vesměs v rámci tabulkových míst. A hlavně, občana prý přijmou prakticky kdykoli.

27.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucei

Tabulková místa na radnicích se měnila nejvíce před pěti lety při reformě státní správy. Nyní města přijímají či propouštějí úředníky operativně.

O dva lidi například nedávno snížila počet úředníků radnice v Bílovci. „Nechali jsme si zpracovat produktivitu práce úředníků a na tom základě jsme rozhodli,“ uvedl tajemník bílovecké radnice Rostislav Musila, jenž si myslí, že ušetřit by se dalo na jiných místech než na úřadech ve městech. „Nezřídka jsme svědky, kdy zbytečně dublujeme práci. Například vypracujeme nějaký posudek, odešleme ho třeba do Prahy, a tam udělají rozhodnutí, aniž by k tomu posudku přihlédli,“ nastínil Musila. Pro občana má radnice otevřeno prakticky po celou pracovní dobu úředníků.

V Odrách mají podle tajemníka radnice Petra Mlčocha ve stavu pracovnice informačního centra a knihovny. Od reformy museli postupně posílit kvůli nárůstu agendy, kterou přebírali od Fulneku. Od ledna oderská radnice dělá pro Fulnek i přestupky. „Občan může přijít každý den. Věci, které jsou výstupem z Czech POINT, vyřídí i v sobotu dopoledne,“ doplnil Mlčoch.

Každý den v týdnu jsou ochotni se věnovat občanům také úředníci ve Fulneku. „Mimo úřední dny je ale lepší domluvit se předem telefonicky. Na stavebním úřadu nebo matrice se ale snažíme, aby byla stálá zastupitelnost,“ uvedla tajemnice fulnecké radnice Yvetta Sigmundová s tím, že od ledna odešla pracovnice, která zpracovávala agendu přestupků. Tu teď pro Fulnek zpracovávají v Odrách.

Mírně přes padesát úředníků zaměstnává radnice ve Studénce. „Počet zaměstnanců se v posledních letech nijak zásadně nezvýšil ani nesnížil. Navíc máme v současné době čtyři tabulková místa nenaplněna, takže vlastně šetříme,“ poukázal tajemník Jiří Moskala s tím, že práci dává město ještě asi dalším třem desítkám lidí. „To jsou různé pečovatelky, veřejně prospěšné práce a podobně.“ V to, že ve Studénce jsou obyvatelé spokojeni s prací úřadu, Moskala doufá. „Nechali jsme si vysokoškoláky zpracovat projekt na spokojenost našich klientů. Výsledky ale ještě bohužel nemáme k dispozici,“ vysvětlil.

Ani v Příboře nedoznaly řady úředníků v posledních letech velkých změn. „Pouze loni jsme přijali jednoho člověka na stavební úřad, a to v souvislosti s mošnovskou průmyslovou zónou, a právníka. Rok předtím jsme zase přijali člověka pro dotační politiku,“ vysvětlil tajemník příborského městského úřadu Arnošt Vaněk. Pracovní doba úředníků ale podle něj nejde příliš měnit. „V dnešní době si plno lidí díky mobilním telefonům a internetu sjedná schůzku třeba i na konci nebo dokonce po konci pracovní doby a vím, že úředníci se snaží vyhovět každému,“ poznamenal Vaněk.

Nový Jičín má 172 úředníků. „Co se týče počtu úředníků, jedná se o setrvalý stav. Chystáme se posílit informace. Do budoucna tedy počet rozšíříme o jednoho či dva pracovníky.,“ sdělil tajemník novojičínské radnice Tomáš Vindiš.

Ve Štramberku na radnici pracují dvě desítky úředníků a jeden je na půl úvazku. „Letos jsme přijali na radnici jednoho člověka, který se bude zabývat vyřizováním dotačních titulů,“ uvedla tajemnice štramberské radnice Pavla Jurková. „Ještě bychom však potřebovali tak tři lidi,“ dodala.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm se počty úředníků pohybují za poslední rok zhruba kolem stejného počtu. Služby občanům zůstávají takřka stejné. „Nic se nezměnilo. Jedině to, že jsme od 14. ledna zavedli pracoviště Czech POINT. Funguje bez problémů a je o něj zájem. Přijali jsme již přes 110 žádostí na recepci a kolem 70 na jiných místech úřadu,“ poukázal tajemník městského úřadu Petr Kubenka.

Mezi největší zaměstnavatele úředníků patří Kopřivnice. „Jejich počet se oproti loňsku snížil o tři. Budeme navyšovat letos maximálně na 153 úředníků. Úspory plánujeme jen tam, kde to bude možné,“ nastínila Vlasta Oderská, vedoucí personálního oddělení. Na počtu úředníků se zde moc šetřit nedá. „Záleží na tom, jak dalece se úřad věnuje samosprávě a jaké má aktivity. Pokud je na tom jako Kopřivnice, která vytváří strategický plán, akční plány a tak dále, tak tomu musí odpovídat počet úředníků,“ dodala Oderská. (red)

27.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení