Prázdniny přinášejí většinou více pohybu a volnosti. Jenže netrvají věčně. „Ten jakýsi volný režim převažuje nad povinnostmi a prvního září nastane zlom. Určitě by i pedagogové potvrdili, že dětem trvá asi týden až dva, než se zaběhnou do určitého režimu,“ uvedl Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, a dodal, že děti si zpočátku neuvědomují, že už je jiný režim. „A ta, v uvozovkách prázdninová, pohybová aktivita a touha po ní ještě chvilku přetrvává. Čím je dítě menší, tím je ten zlom adaptace větší,“ poznamenal Kobsa a dodal, že s tím souvisejí možná rizika.

Děti jsou stále bezstarostné, což se může projevit zejména při jejich pohybu po silnici či poblíž silnice. „Na komunikacích je přece jen jiný provoz, než byl v době, kdy byli lidé na dovolených. Musíme ale konstatovat, že úrazů, kdy dojde ke kolizi mezi dětským organizmem a nějakým dopravním prostředkem, v posledních letech hodně ubylo. Je to určitě díky zvýšenému dohledu městských policistů i republikové policie na kritických místech a blízko škol. Ten efekt je tady jednoznačně vidět a za to zaslouží obě složky pochvalu,“ zmínil se Kobsa.

Podle něj ale dohled na přechodech pro chodce není samospasitelný. „Co se týče základních návyků, největší roli hrají rodiče. Když například přecházejí mimo přechod, je logické, že to bude dělat i jejich dítě. Je zřejmé, že když rodič nedodržuje základní pravidla silničního provozu, jeho dítě to později bude dělat také,“ dodal Kobsa.

Případné úrazy jsou asi tím nejzávažnějším, čím by se dětští lékaři počátkem roku měli zabývat. Nehrozí totiž nijak výrazný výskyt infekčních chorob a ani výskyt eventuálních potíží psychického rázu není příliš častý. „Z našich zkušeností víme, že mnohem více traumatizující než začátek je konec školního roku. Řada dětí vnímá začátek školního roku spíše pozitivně. Vrátí se mezi kamarády a nový školní rok může přinést jiné, nové aktivity, na něž se řada dětí určitě těší,“ uzavřel primář Kobsa.