VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředníků sice ubylo, ale...

Frenštát pod Radhoštěm - Říká se, že kdo šetří, má za tři. Ve Frenštátě pod Radhoštěm ale úsporná opatření nějak nedopadla na úrodnou půdu. I když úřad zeštíhlel o pět zaměstnanců, na mzdách se vyplatí více než loni.

29.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Paradoxní situací, kdy – stručně řečeno – úsporné opatření vedlo ke zvýšení nákladů, se začali zabývat na posledním zasedání zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm někteří jeho členové. Při schvalování rozpočtového opatření totiž vedoucí finančního výboru Vladimír Kuchyňka (KSČM) naznačil, že kvůli řádku, na němž jsou uvedeny výdaje na mzdy a další náklady s tím spojené, nebude pro rozpočet hlasovat. Více Kuchyňka neřekl.

Starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová (Naše Beskydy) proto vyzvala tajemníka městského úřadu Petra Kubenku, aby se k číslům vyjádřil. Přítomní tak poslouchali rozplétání příběhu s nečekaným závěrem. „Částka na mzdy, včetně souvisejících odvodů, vychází z toho, že jsme dali výpověď šesti zaměstnancům, kteří do konce března pracují a mají nárok na zákonné odstupné. Jednu výpověď jsme stáhli, kolegyně byla přijata na oddělení rozvoje a dotačních projektů,“ vysvětloval Kubenka a dodal, že z deklarované částky dva miliony, což měla být roční úspora, se nakonec ušetří jen 670 tisíc korun. „Dělají to ty nároky zaměstnanců. V příštím roce by to už mělo být tak, jak bylo řečeno,“ ubezpečil Kubenka.

Kuchyňka nejprve reagoval, že nechce být tím, kdo se bude podílet na nehospodárném vynakládání prostředků. Pak však přece jen rozvinul diskusi, když připomněl, že odchod zaměstnanců se uskutečnil na základě výsledků studie nazvané Hospodárný, kvalitní a občanům blízký úřad Frenštát pod Radhoštěm. „Vydali jste k tomu tiskové zprávy. Myslím si, že to je dost dobrý literární útvar z oboru science fiction. Občany zajímají fakta,“ uvedl Kuchyňka, načež začal operovat s čísly. Připomněl, že za zmíněnou studii město vynaložilo 3,747 milionu korun. Dále Kuchyňka sdělil, že v roce 2010 mělo město mzdové náklady ve výši 39,723 milionu korun, pro letošek je v rozpočtu částka 39,807 milionu korun. „Čili nárůst mezd o čtyřiaosmdesát tisíc korun. Takže žádná úspora. Nic,“ konstatoval Kuchyňka.

Zastupitel Karel Míček (ODS) požádal, aby Kuchyňka na připomínky dostal odpověď. Radní města Alois Jaroš (Naše Beskydy) přiznal, že jej skutečnost, že náklady na mzdy ještě vzrostly, překvapila a je vidět, že opatření zřejmě nebylo dostatečné.

Další radní Jiří Jurek (KDU-ČSL) se dotázal, zda třeba ze zákona nedošlo k navýšení platů úředníků. Od tajemníka se mu dostalo odpovědi, že ze zákoníku práce vyplývají určité postupy v platových tarifech po určitých odpracovaných rocích.

Se situací se ale nechtěl smířit ani Míček. „Pokud vím, tak jsme chtěli udělat nějaké opatření proto, že nám stát dává na výkon státní správy o více než tři miliony korun méně, a dohodli jsme se, že počkáme na ten jakýsi audit. A teď je to v absolutní hodnotě ještě více, místo aby se ušetřilo,“ argumentoval Míček.

Starostka Leščišinová slíbila, že všichni zastupitelé dostanou k této problematice od tajemníka písemné vyjádření. Poté většina přítomných zastupitelů rozpočet schválila. Kuchyňka byl proti.

Autor: Ivan Pavelek

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení