VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úspěšný rok fungování Racka dokázal jeho potřebnost

Kopřivnice - Rok fungování má za sebou denní nízkoprahové centrum Racek v Kopřivnici, jehož pracovníci podávají pomocnou ruku občanům, kteří se ocitli v těžké životní situaci.

4.1.2011 1
SDÍLEJ:

Provoz denního nízkoprahového centra Racek byl slavnostně zahájen v lednu roku 2010.Foto: Archiv/Deník

STAV PO ROCE

Město Kopřivnice se problematikou bezdomovectví zabývalo dlouho. Proto, aby z centra města a prostor veřejných budov zmizeli lidé bez přístřeší, se první pracovní den v lednu loňského roku otevřely brány denního nízkoprahového centra Racek.

Zřízením této služby město nejen nabídlo pomocnou ruku těm, jež se ocitli v těžké životní situaci, ale zároveň vyplnilo bílé místo v sociálních službách. Racek byl předběžně umístěn do prostor bývalé cvičné kuchyně Základní školy Náměstí, která je již nějakou dobu mimo provoz. Toto místo radní, společně se zastupiteli, zvolili hned z několika důvodů. „První výhodou byla lokalita mimo bytové domy, druhou potom skutečnost, že objekt má samostatný vchod, přístupný z venku z ulice,“ vysvětlila těsně před otevřením kopřivnická místostarostka Dagmar Rysová. Kapacita zařízení je od počátku fungování dvacet míst. Přes hlasy, které tvrdily, že míst je zbytečně hodně a že lidé bez přístřeší si do denního nízkoprahového centra budou cestu hledat jen velmi těžko, rok fungování potvrdil naprostý opak.

První rok fungování byl úspěšný

„Denní nízkoprahové centrum Racek si během uplynulého roku určitě získalo svůj prostor,“ potvrdila Rysová a pokračovala. „Myslím si, že jeho zřízení byl dobrý krok, který byl, zváště pro určitou část klientů, velmi důležitý.“ Velkou výhodou rok fungujícího zařízení je podle Rysové to, že se v něm snoubí hned dvě služby. „Jednak je to samotná pomoc se základními životními potřebami, to znamená s poskytnutím prostoru pro možnost očisty, stravy a tak dál. Co je ale důležitější, je ono poskytování poradenství,“ upozornila místostarostka. Že je Racek službou na svém místě, potvrdila nejen od začátku provozování zcela zaplněná kapacita, ale také skladba občanů, jež centrum začali navštěvovat. „Překvapilo nás, že služeb tohoto zařízení začali využívat i lidé, kteří třeba bez střechy nad hlavou nejsou, ale jejich bydlení je nějakým způsobem nejisté, ohrožené nebo komplikované,“ uvedla Rysová s tím, že právě ti si často přicházejí pro radu, jakým způsobem svou životní situaci mají řešit.

K problémům, se kterými se služba od počátku fungování potýká patří její umístění. Některým zastupitelům i občanům města se totiž přítomnost lidí bez přístřeší v prostorách historické budovy bývalé základní školy nelíbí. Vedení města o problému ví a snaží se jej řešit. „Tak jak bylo prezentováno na začátku, umístění denního centra je na dobu přechodnou. To znamená že tak do dvou let je naším cílem to, aby centrum v Kopřivnici fungovalo, ale v jiných prostorách,“ potvrdila trvání původního záměru místostarostka. Řešením situace by měla být přístavba k azylovému domu, nacházejícímu se na okraji města. K té je ale zapotřebí získání dotace, která je zatím stále v řešení. Co naopak zřízení Racka vyřešilo, jsou problémy s výskytem bezdomovců v centru města. „V letošním roce jsme se už nemuseli potýkat s problémy způsobenými tím, že lidé bez přístřeší využívali vestibulů v nádraží, polikliniky a jiných veřejných budov,“ uvedla Rysová vzápětí však dodala: „Oproti tomu je ale pravda, že se začali jednak klienti Racka a jednak nepřizpůsobiví občané vyskytovat na místech, kde to dříve nebylo zvykem.“ Podle místostarostky však město již tuto situaci řeší. „Snažíme se vše řešit, a to nejen jakousi prevencí, působením na lidi, kteří Racka navštěvují, tale také represí, to znamená že městská policie zde více zasahuje a tato místa kontroluje,“ dodala Rysová.

Autor: Jana Hromočuková

4.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Jeseníku zažívají podařený vstup do sezony, když uspěli i ve druhém zápase, ve kterém zvítězili v Odrách 3:2.

Souhrn I. B třídy, sk. D: Mořkov si vyšlápl na Starý Jičín

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

Fotbalisté Frenštátu otočili duel v Českém Těšíně a i díky dvěma trefám kanonýra Klimpara slavili vítězství 3:1.  

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Tým Tomáše Černína prohrál na hřišti Staré Bělé 1:4 a o první výhru v novém ročníku krajského přeboru se může pokusit v neděli, kdy doma vyzve Pustou Polom.  

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení