VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Beskydech se chystá hnízdit další pár orlů

Beskydy, Bartošovice na Moravě – Pracovníci Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích na Moravě zaznamenali, že pár orlů skalních, Isabela a Kysučan, staví hnízdo v Beskydech. Bylo by to teprve druhé po více než sto letech.

21.2.2011
SDÍLEJ:

Orlice Isabela. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Záchranné stanice Bartošovice

Česká republika a Irsko patřily dlouhou dobu k jediným zemím, kde přestali orli skalní hnízdit. Členům novojičínské organizace Českého svazu ochránců přírody se ale v roce 2006 podařilo spustit repatriační projekt s názvem Návrat orla skalního do ČR, který by měl tyto krále oblohy navrátit do české krajiny.

Pracovníkům záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě se nyní povedlo další optimistické zjištění. Šestiletý samec Kysučan, divoký orel skalní ze Slovenska, pozorovaný od roku 2006, staví pro svou družku Isabelu hnízdo v Beskydech. „Je to obrovský úspěch. Po pěti letech se dostavilo to, na co jsme čekali. I když staví hnízdo, nemusí to znamenat, že bude hnízdění úspěšné, je to ale známka toho, že se samec už usadil ve svém teritoriu a je pohlavně dospělý,“ vysvětlil vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích Petr Orel. Samice Isabela je však k hnízdění stále spíše laxní. „Bohužel, ta samice je teprve tříletá a zatím k tomu nedozrála. Je pořád taková roztěkaná. Musí nejdřív psychicky i fyzicky vyspět, a to trvá dlouho, protože jsou to dlouhověcí ptáci a pohlavně dospívají v pěti až šesti letech,“ poznamenal dále.

Jednalo by se už o druhý pár, který v Beskydech postavil hnízdo. Loni sice samice Filoména snesla vejce, po čase ale sama opustila hnízdo. „Na konci dubna jsme zachytili podstatné změny v chování samice Filomény, která již opustila hnízdo na několik hodin a v následujících dnech byl interval obdobný. Sedmého května už byla v průběhu celého monitoringu mimo hnízdo. To svědčilo o tom, že samici došla trpělivost v sezení na snůšce, poznala, že ve vajíčku, či vajíčkách, není život,“ uvedl dříve Petr Orel.

Podle něj jde o normální chování. „Pokud je vejce oplozené, tak samice s mládětem komunikuje „přes skořápku“ již několik dní před vyklubáním,“ doplnil Petr Orel. Samec byl tehdy nedospělý a vejce neoplodnil. „Letošní rok už je ale nadějný, protože samec dosáhl pěti let. Takže jsme v očekávání,“ potvrdil před několika dny vedoucí stanice.

Pracovníci stanice nepředpokládají, že hnízdění orlího páru Kysučana a Isabely bude úspěšné. „Zatím je ale brzo hodnotit, protože je teprve únor a ke snůškám dochází až koncem března. A pak nastává měsíc a půl inkubace. Je to na dlouhé lokty. Více budeme vědět začátkem května. Zatím oba páry téměř denně monitorujeme,“ dodal Petr Orel.

Z pohledu realizačního týmu probíhá projekt Návrat orla skalního do ČR úspěšně. „Můžeme srovnávat s podobnými projekty ve světě, a máme minimálně takové výsledky jako v Irsku,“ uzavřel Orel.

I nadále probíhá monitoring ostatních orlů. Například samice Cecilka, jež byla do volné přírody vypuštěna v roce 2006, si stále pevně drží své teritorium. Ornitologové také zaznamenávají signály z vysílaček dalších vypuštěných orlů. Jejich dohledávání bude pokračovat za příznivějšího počasí.

Autor: Věra Růčková

21.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení