VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V domově uplatní zkušenosti ze Švýcarska

Bílovec - Domov pro seniory v Bílovci projde rozsáhlou rekonstrukcí, na kterou město získalo dotaci z Fondu česko-švýcarské spolupráce. Jeho zaměstnanci vyjeli do Švýcarska, aby se tamními službami inspirovali.

13.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Hříbal Antonín

Město Bílovec obdrželo z fondu česko-švýcarské spolupráce dotaci ve výši 1,1 milionu švýcarských franků, tedy asi 20 milionů korun. Tyto peníze jsou určeny na rekonstrukci a přístavbu domova pro seniory v Bílovci, která by měla začít příští rok v květnu. Celá přestavba má trvat 18 měsíců. „Pokud vše poběží hladce, tak je to takto v plánu," potvrdil starosta města Petr Klimek s tím, že město se bude na rekonstrukci domova podílet patnácti procenty. „Náš spolupodíl je přes tři miliony korun," upřesnil starosta. Klienti, kteří nyní domov obývají, budou po dobu rekonstrukce přestěhováni do domova s pečovatelskou službou.

„V rámci tohoto programu nám bylo doporučeno nalézt ve Švýcarsku partnera, se kterým bychom si vyměnili své zkušenosti," vysvětlil Petr Klimek. Díky jedné paní, jež tam žije a má k Bílovci blízko, se to podařilo. Minulý měsíc vyjelo vedení města, spolu se třemi zaměstnanci domova, na týdenní výměnný pobyt do okolí Basileje, kde navštívili dva různé domovy pro seniory.

V jednotlivých zařízeních si mohli vyzkoušet, jak funguje péče o seniory ve Švýcarsku a jaké jsou rozdíly oproti stejným zařízením v Česku.

„Byli jsme s nimi v provozu i u lůžka. Viděli jsme, jak zaměstnanci přistupují ke klientům, jak s nimi komunikují. Klienty jsme třeba vzali na vycházku kolem domova prostě takové běžné věci, které mají na denním režimu.

Zúčastnili jsme se také aktivizace a viděli jsme, jak to chodí v jejich domově," popsala stáž ve Švýcarsku Vlasta Szotkowská, vedoucí sociálního zařízení v Bílovci.

Systém péče o švýcarské klienty je na úplně jiné úrovni než systém v Čechách, což potvrdila také Vlasta Szotkowská: „My se tomu teprve začínáme přizpůsobovat, proto jsme získali i tu dotaci. Švýcaři chtějí, aby se země, které se postupně zapojují, dostaly v sociálních službách na stejnou výši."

Bílovecké zaměstnance také zaujal přístup Švýcarů k jejich klientům. Domů si přivezli spoustu inspirací. „Oni se na sociální služby dívají jinak. Mají více zaměstnanců, a tak mají i více prostoru na to, aby se lidem věnovali individuálně. Přistupují k nim jako doma. Berou v potaz, kdy chce klient vstávat, co chce v tom dni dělat, takže ten přístup je jiný," řekla vedoucí sociálního zařízení.

České domovy tak mají co dohánět. Vlasta Szotkowská přiznala, že Švýcaři jsou strašně pohodoví, klidní a empatičtí, což pro ně bylo velmi motivující. Nad otázkou, jestli by chtěla v Bílovci zavést něco z tamních služeb, se chvíli zamyslela. „Je těžké vypíchnout jen jednu věc. Určitě bych tady chtěla zavést jejich přístup, a hlavně kolektivní práci. Tam není prostor pro individualisty. Všichni pracují v týmu, aby jejich práce fungovala, aby byla podle představ klientů. To byla první věc, která mě tam zaujala. Já se o to už nějakou dobu snažím i u nás, ale ne vždy se to daří.

Další, co mě tam zaujalo, byly jejich technické pomůcky. Vůbec se nemusí natahovat, mají tam veškeré vybavení," řekla po chvíli.

A právě přístup Švýcarů k této náročné práci zaujal také Petra Klimka. „Vyzdvihl bych asi jednu věc a tou je spokojenost zaměstnanců. Týmový duch to byl asi nejmarkantnější rozdíl. Tady je poměrně velká fluktuace, zaměstnanci odcházejí poměrně brzy, a to je škoda, protože se musí školit noví a noví zaměstnanci," dodal starosta.

Jednou z novinek, kterou po rekonstrukci domova v Bílovci chystají, bude odlehčovací služba, jež nyní ve městě chybí. „Součástí jednoho domova ve Švýcarsku tato služba byla, což mě překvapilo, takže jsem ráda, že jsem to zapracovala do projektu. Nabízejí tam rodinám, když se dopředu nahlásí, že můžou strávit nějaký čas, třeba víkend, se svými příbuznými. Ta myšlenka je úžasná. My to tak dalece nemáme, ale je to inspirující do budoucna.

Zatím máme naplánovanou odlehčovací službu pro tři klienty. Ale nic nebrání tomu, když se nám to osvědčí, abychom to rozšířili i na rodinu, která by se na tom mohla podílet, a třeba se i učit, jak mají ke svému příbuznému přistupovat. Protože když je někdo laik, tak ne vždy dokáže poskytnout vše, co ten člověk potřebuje," řekla na závěr Vlasta Szotkowská.

Autor: Simona Mikšová

13.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení