VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hostašovicích již mohou pohřbívat

Hostašovice /FOTOGALERIE/ - Téměř devět dlouhých let trvalo vedení obce Hostašovice prosazení myšlenky, aby měla obec vlastní hřbitov. Od neděle 1. listopadu mohou hostašovští obyvatelé konečně pohřbívat ve vlastní obci.

2.11.2009
SDÍLEJ:

Po devíti letech handrkování mají v Hostašovicích konečně hřbitov. Od neděle 1. listopadu tam mohou pochovávat.Foto: Ivan Pavelek

Nový hřbitov se nachází na okraji obce podél polní cesty U Lipůvky. Ještě poslední říjnovou sobotu tam pracovníci prováděli terénní a další úpravy. „Ty prostory hřbitova jsou ale v podstatě dokončeny, dělají se ještě drobné dodělávky. Povolení k pohřbívání máme, takže od počátku listopadu tam lidé mohou pohřbívat,“ sdělil starosta Hostašovic Antonín Plešek a dodal, že kvůli drobným dílčím úpravám, které ještě musí provést, otevřou hřbitov oficiálně příští rok na jaře.

Se stavbou hřbitova dotace nepočítají

Obec získala na stavbu hřbitova od Moravskoslezského kraje částku 300 tisíc korun. „Pak nám ale vyčetli, že jsme nedodrželi nějaké kritérium, tak nám šedesát tisíc vzali. Jinak na to, že by někdo chtěl stavět hřbitov, nepamatuje žádný operační program. Čili nějaká další podpora není možná. Náklady, které budeme mít do konce letošního roku, činí téměř čtyři miliony korun,“ upřesnil hostašovský starosta, pro nějž podle jeho vlastních slov, byla stavba hřbitova doslova kalvárií, kterou si prošel.

Hostašovice nikdy vlastní hřbitov neměly a tamní obyvatelé pochovávali své příbuzné v nedalekých Hodslavicích. V poslední době již mohli pochovávat pouze v Novém Jičíně, neboť kapacita hodslavského hřbitova přestávala stačit. O hřbitově v Hostašovicích se přitom hovoří již od roku 2000. Tehdy na podzim se obyvatelé obce v anketě vyjádřili, zda jej chtějí, či ne. Obec má sedm stovek obyvatel, včetně dětí, odevzdaných anketních lístků bylo 321. Pro zřízení hřbitova se vyslovilo 62 procent obyvatel.

Problémy začaly nespokojeností jednotlivce

V následujícím roce obec odkoupila od soukromého vlastníka pozemky a v únoru 2002 tamní zastupitelé schválili změnu územního plánu, která umožnila zřízení hřbitova. Jeden z účastníků následného územního řízení ale podal námitky proti vydání územního rozhodnutí a začaly mnohaleté tahanice. Našlo se několik odpůrců hřbitova, kteří psali petice a stížnosti a obraceli se na soud.

Až v říjnu loňského roku obdržel Obecní úřad Hostašovice souhlas příslušného stavebního úřadu s provedením terénních úprav plochy hřbitova a letos v září obec získala souhlas krajského úřadu k provozování hřbitova. V tom samém měsíci zastupitelé Hostašovic schválili hřbitovní řád.

„Moc se mi k tomu nechce vracet, ale už jsem zaznamenal, že i někteří z těch, co byli proti, se zajímali, jestli by ostatky jejich příbuzných mohly být uloženy na zdejším hřbitově,“ uzavřel Antonín Plešek.

Autor: Ivan Pavelek

2.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení