VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V informačním centru je docela živo

Frenštát pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ - Je krátce po půl deváté. Otevírají se dveře a vchází první návštěvník. V rámci naší nové rubriky Den s… jsme navštívili Informační centrum ve Frenštátě pod Radhoštěm.

16.7.2010
SDÍLEJ:

V informačním centru ve Frenštátě pod Radhoštěm bývá pořádně rušno.Foto: Deník/Ivan Pavelek

DEN S …

Informační centrum Frenštát pod Radhoštěm funguje již šestnáctým rokem. Sídlí v budově radnice na náměstí Míru, a tak není divu, že jsou chvíle, kdy je na malém prostoru doslova narváno. Zvláště teď, v parném létě.

„Denně tady přijde tak stovka lidí. Nejhorší jsou pondělky a úterky,“ upřesňuje návštěvnost informačního centra jedna z jeho dvou zaměstnankyň, Zuzana Kalinová. „Minulý týden tady v ty první dny stály řady lidí už od půl deváté,“ dodává ještě.

Kolem půl desáté přichází paní se dvěma dívkami. Jejím přáním je prohlídka radniční věže. Zuzana Kalinová nechává v útrobách infocentra spolupracovnici Patricii Pustějovskou a brigádnici Elišku Tichavskou a odchází do vedlejšího vchodu. „V průběhu výstupu na radniční věž návštěvníkům podávám výklad o budově, o historii radnice, o sochách, které jsou ve vestibulu,“ sděluje Kalinová. Návštěvnice Iva Davidová z Lichnova jí sdělí, že to není nutné. Zaujme ji ale hodinový stroj ve věži, jedno z mála původních zařízení, které zůstalo po rekonstrukci radnice v roce 2001. Na samotný ochoz radnice, jež je necelých třicet metrů nad zemí, si ale Iva Davidová vystoupat netroufla. Zato její dcera Štěpánka a neteř Hanka výhledem do okolí nepohrdly.

Po návratu už se věnuje dalším turistům, stejně jako obě dvě další mladé ženy. „Lidi tady chtějí všechno možné. Někdo se přijde zeptat na telefonní čísla, jiný na akce, další třeba přijde jenom na informační noviny a časopisy, které tady chodí zdarma. Často sem přijdou návštěvníci, kteří jenom řeknou, že jsou tady na dovolené, a ptají se, kam je pošleme,“ přibližuje klientelu Kalinová a dodává, že turisté zpravidla dostanou hromadu letáčků, rad a informací a po chvíli sami řeknou, že to už bohatě stačí.

Řada lidí jde ale s jasným cílem. Tím středečním, kdy jsme frenštátské informační centrum navštívili, byla všepředevším Lysá hora. Ptalo se na ni a na cestu na její vrchol minimálně pět návštěvníků. Mezi časté cíle v samotném Frenštátě patří aquapark, autokemp nedaleko něj a také již zmíněná radniční věž. „Minulý týden se šlo skoro každý den, když byly prohlídky, tak sedmkrát. Proto je nutné, ať je nás tady více,“ poznamenala Kalinová. Chodí se s jednotlivcem i třeba s táborem. Maximum je ale patnáct lidí. „Hodně se chodí koncem června, kdy jsou tady výlety škol,“ doplňuje kolegyni Patricie Pustějovská. Právě ona se vzápětí ujímá manželů Fuskových, kteří chtějí vyvést na věž vnoučata, jež mají na prázdninách.

Mezitím přichází mladá turistka s batohem a ptá se na aquapark a případnou možnost ubytování, další zákazník shání sošku Radegasta a turisté, kteří přicházejí po něm, chtějí turistické známky. Nejsou jediní, stejně jako skupinka polsky hovořících návštěvníků, kdo se zajímá o Lysou Horu. V té chvíli Eliška Tichavská radí starší návštěvnici, jak si zajistit vstupenky na večerní promítání kina.

Ranní směna v informačním centru začíná ráno kolem osmé hodiny a trvá do půl třetí. Od jedenácti hodin nastupuje další směna, která je do pěti odpoledne. Prolínání je kvůli poměrně velkému objemu práce nutné. I proto ještě ve vedlejším vestibulu funguje další brigádnice, Kateřina Pipeková. Ta nejenže podává informace či prodává upomínkové předměty, ale v současné době již připravuje podklady pro leták s výročími významných frenštátských osobností, který vyjde v příštím roce. Tím, že je vestibul otevřený, může kolemjdoucí zdarma vejít a prohlédnout si vystavené sochy.

„Nahráváme informace do Komplexního informačního systému, aktualizujeme web, zajišťujeme vstupenky na koncerty a další akce, jízdenky na některé spoje Student Agency a samozřejmě poskytujeme řadu informací, ať už přímo nebo telefonicky,“ popisuje alespoň část své práce Kalinová. Moc času na vyprávění ale nemá, do dveří už vcházejí další návštěvníci a v nevelké místnosti začíná být docela husto. Trojice za pultíkem se už pár pěkných minut nezastavila, ale každý, kdo přišel, si něco odnesl, byť jen pár informací v podobě jedné věty. Zřejmě i to je důvod, proč frenštátské informační centrum obdrželo za služby, které poskytuje, již někdo ocení.

„Bez těch brigádnic bychom ale to léto nemohly zvládnout,“ říká Věra Vlková, vedoucí informačního centra, která se přišla na chvíli podívat.

Autor: Ivan Pavelek

16.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení