Páteční akce přilákala v pátek do Příbora nejen bývalé členy 8. stíhacího pluku, který v minulosti působil na mošnovském letišti, ale i na pět stovek místních občanů. O půl čtvrté odpoledne slavnost zahájila Vojenská hudba Olomouc a jedním z vrcholů odpoledne byl průlet dvou stíhacích letounů gripen.

Památník je věnovaný letcům 22 obcí kraje, kteří zahynuli při výkonu své služby během druhé světové války. Je zároveň jediným v Moravskoslezském kraji, který uctívá památku jedenačtyřiceti vojáků – letců. Na podstavci jednomístného letounu MiG 15, který stojí v ulici Frenštátská od roku 1976, jsou uvedena jména letců regionu Novojičínska, kteří zahynuli během své služby a v časech míru. „Jejich životní příběhy nás nevracejí jen do let druhé světové války, ale promlouvají i o letech poválečných, o letech, kdy měl komunistický režim ze skutečných vlastenců a hrdinů strach,“ řekl ve svém proslovu příborský starosta Milan Strakoš. Zároveň připomněl, že svým hrdinstvím přispěli ke spojeneckému vítězství a nemalou měrou podpořili politické úsilí o znovuzrození České republiky.

Uctít památku přijel také velitel vzdušných sil Jiří Verner, který ve městě strávil prvních dvacet let svého života. „Jsem rád, že tento památník v této podobě v Příboře můžeme společně obdivovat. Viděli jste průlet dvou letounů gripen, které nahradili zastaralé MiGy, v kterých mnozí z vás prožili své mládí, své nejlepší letecké roky,“ řekl mimo jiné brigádní generál.

Svatomír Recman, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje vyzdvihl příborský památník mezi nejvýznamnější v regionu. „Mohu říct, že tento památník se zařadí mezi dva nejvýznamnější památníky k obětem druhé světové války. Tím prvním je památník v Hrabyni a tím druhým je od této chvíle památník příslušníků československého letectva zde v Příboře,“ prohlásil.

Oslav se zúčastnili i veteráni druhé světové války. Zdeněk Škarvada, devadesáti tří letý brigádní generál se po celou dobu slavnosti usmíval: „Jsem rád, že jsem byl na takovou slavnost pozván!“ Plukovník Vasil Coka byl dojat: „Přesně před šestašedesáti léty mi bylo dvaadvacet let, jsem byl při osvobozování Bystřice pod Hostýnem těžce zraněn. Ještě týž večer mě operovali a zachránili mi život. Je až s podivem, že jsem průstřel plic přežil a mohu tady po tolika letech stát! Moc mě to těší!“

Slavnostní den využili k setkání také bývalí pracovníci stíhacího pluku. Mezi nimi byl i Vladislav Matias z Brna. „Já jsem tady nastoupil už po škole v osmasedmdesátém, k osmému stíhacímu pluku jako technik přes leteckou výzbroj a byl jsem tady až do roku 1985, kdy se to stěhovalo do Brna,“ zavzpomínal a na závěr dodal: „Je to tady perfektní a líbí se mi to. Je třeba si minulost připomínat a zároveň jsem rád, že se nás sešlo tolik. S některými lidmi jsem se neviděl třicet let.“

Rozsáhlá rekonstrukce památníku stála 3,8 milionů korun. Více než jeden milion získala radnice formou dotace od ministerstva obrany, částkou 200 tisíc korun přispěl také Moravskoslezský kraj.