VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Pustějově začala největší akce. Přinese komplikace

Za nejnákladnější, a zároveň asi nejnáročnější akci v obci Pustějov je možno považovat tu, která začala před několika týdny výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod.

25.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Nová kanalizace a čistírna odpadních vod v Pustějově zkvalitní bydlení. Jak uvedl pro Novojičínský deník starosta Pustějova Zdeněk Maiwaelder, celková délka sítě odkanalizování je 7,333 kilometru. „V tom je asi sedm set metrů výtlaku z čistírny odpadních vod do Odry. Už se to nebude vypouštět do stávající vodoteče," poznamenal starosta Pustějova a dodal, že nová čistírna odpadních vod bude mít zvýšenou kapacitu pro případný další rozvoj obce.

Stavba přinese nemalé komplikace

Než ale bude nová kanalizace s čističkou fungovat, čekají obyvatele obce i dodavatele stavby jisté komplikace. „V obci je původní česká zástavba, domy blízko cesty a ještě blízko sebe. Nejsou tady velké travnaté plochy, takže většinou se bude muset jít v cestách, což bude komplikace. Tu znásobuje skutečnost, že v malých prostorách mezi cestou a okolím musíme minout další sítě," uvedl jako příklad Tomáš Maiwaelder. Dá se předpokládat, že na rozkopaných cestách si své „užijí" i obyvatelé Pustějova. Obec je vyzývá k trpělivosti na stránkách posledního vydání místního zpravodaje, kde je o akci mnoho informací.

Podle starosty trvala příprava na odkanalizování obce a stavbu čističky zhruba deset let. Teď už se několik týdnů staví. Termín dokončení je 30. červen 2015, na konci září příštího roku by mělo být závěrečné vyhodnocení stavby.

Cena s DPH jen za stavební práce více než 62 milionů korun. „Největší akce, která tady byla doposud, stavba sociálních bytů, stála kolem sedmnácti milionů korun," podotknul pustějovský starosta.

Úvěr budou splácet deset let

Skladba dotací, jež Pustějov na stavbu získal, činí dohromady asi 85 procent uznatelných nákladů. Obec si na spolufinancování vzala úvěr, který bude splácet deset let částkou do jednoho milionu korun ročně. „Vzhledem k tomu, že Pustějov je v současné době oddlužená obec, běžné provozní záležitosti a budoucí rozvoj obce a budoucí investice tím nejsou nijak narušeny," ujistil starosta.

Podle něj se splátky v rozpočtu, s přihlédnutím na jeho výši v nedávné době, ani moc neprojeví. V rámci nového rozpočtového určení daní, jež bylo před dvěma roky, totiž přibylo do rozpočtu obce 1,6 milionu korun. „Takže to přerozdělení vlastně krytí té investice převyšuje," upozornil Tomáš Maiwaelder.

O to, že by byl v budoucnu problém s připojením obyvatel obce na kanalizaci, starosta nemá obavy. „V současné době máme všechny domácnosti připojené ke stávající kanalizaci a jen se přepojí. Ukládá jim to zákon. Stávající kanalizace, která už nevyhovuje, zůstane jako dešťová," vysvětlil Tomáš Maiwaelder a doplnil, že obec schválila, že stavební povolení pro stavbu přípojek pro obyvatele připraví. „Je předpoklad, že obec poskytne i finanční pomoc na pořízení materiálu na přípojky, takže lidé by si zajišťovali jen výkop. Ale vše bude záležet na rozhodnutí zastupitelstva, které vzejde po volbách," uzavřel starosta PustějovaTomáš Maiwaelder.

Autor: Ivan Pavelek

25.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení