VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V základní škole v Lubině se na chvíli vrátil čas

Kopřivnice-Lubina /FOTOGALERIE/ – Jako by se dění v lubinské základní škole vrátilo o desítky let nazpátek. Na lavicích stará vysvědčení, fotografie, mezi lavicemi ti, kteří se tam učili před mnoha lety. Škola slavila 110. výročí.

28.2.2010
SDÍLEJ:

Desítky bývalých i současných žáků i učitelů mířily o víkendu do základní školy v Lubině, části Kopřivnice. Škola letos slaví 110 let od založení.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Již od rána v sobotu 27. února mířily do budovy Základní školy v Lubině, místní části Kopřivnice, kroky současných žáků školy, ale hlavně těch, kteří v Lubině usedali do školních lavic kdysi. Po celý víkend měli možnost vrátit se na nějaký čas zpátky. Mohli si totiž prohlédnout nejen současné vybavení a stav učeben, ale také staré fotografie, zápisy i vysvědčení.

Ředitelka školy Iva Davidová uvedla, že se na oslavy chystali delší dobu. „Napsali jsme si o grant, město nám schválilo peníze. Pět tisíc jsme dali přímo na tuto akci, čtyři tisíce na historický kalendář, kde budou dobové fotografie, ale ten vyjde až v září,“ přiblížila Iva Davidová a doplnila, že hodně pomohli místní obyvatelé, absolventi lubinské školy. „Přinesli plno věcí, fotografie, vysvědčení a mnozí to už nechali škole. Finančně přispělo i sdružení rodičů a přátel a Společnost Katolický dům. Asi devadesát procent všeho, co tady je, je od občanů, a ještě dnes nosili někteří bývalí učitelé fotky a nechali to k dispozici škole,“ pokračovala ředitelka školy.

Byla mile překvapená již sobotní velkou návštěvou a v neděli očekávala ještě větší. Hlavně ve dvě hodiny odpoledne bylo plno. To totiž vystupovaly děti prvních až pátých ročníků s kulturním pásmem, které si připravily. „Jen mám trochu výčitky z toho, že jsem třeba některé bývalé učitele ani nepřivítala, protože nevím, kteří to jsou. Neznám je. Pozvali jsme všechny, o nichž jsme věděli, že žijí. Někteří přišli dnes a doufám, že zítra přijdou další,“ řekla s nadějí v hlase Iva Davidová.

Kronika – malá vzácnost

Zejména nejstarším pamětníkům měla určitě co nabídnout. Podařilo se jí totiž nalézt kroniku školy, datovanou od roku 1900. „Ona byla perfektně udržovaná i v průběhu druhé světové války, takže máme skvěle zmapovanou historii, včetně pana ředitele Josefa Kotoučka,“ připomněla pohnutý osud pedagoga, kterého v roce 1943 odvlekli nacisti. „Kronika neuvádí, jak dopadl. Zadala jsem si ho do vyhledávače a zjistila jsem, že zemřel na pochodu smrti a jeho jméno je na pamětní desce v Příboře. Prý i v Brně je nějaká pamětní deska padlým učitelům a on je tam uvedený taky.

Díky kronice se současné ředitelce podařilo dohledat také ředitelku Helenu Karlíkovou – Hladkou, která byla ve škole v nejvyšší funkci pouze jeden rok. „Teď přišla její sestra a řekla mi, že ta paní už zemřela a že byla velmi mladá,“ doplnila Iva Davidová, která v útrobách školy učinila ještě jeden objev. V jedné hromadě nalezla zaprášenou pamětní desku na památku císaře Josefa. „Nikdo netušil, že tam je,“ podotkla ředitelka lubinské školy, která má celkem jedenáct zaměstnanců, z toho devět pedagogů na pět samostatných ročníků.

Vzpomínky se vracejí

Mezi těmi, kdo pečlivě prohlíželi někdy už zažloutlé listy, nechyběla například Marie Chovancová. Do lubinské školy chodila začátkem padesátých let. Tenkrát se ale jmenovala Kryšková. „Už tehdy byla ta škola krásná. Ale je pravda, že nebyla tak krásná jako teď. Byla to dvojtřídka. Chodili jsme tady až do páté třídy a bylo nám tady moc dobře. Byli tu dobří učitelé a my jsme se tady moc rádi učili,“ připomněla si více než půl století staré časy Marie Chovancová.

Od šesté třídy navštěvovala školu v Příboře, na kterou také nedala dopustit. „Byli tam také hodní učitelé. Nijak nám nedávali najevo, že jsme z dědiny. Brali nás jako rovnocenné. Ale tady to bylo takové domácké,“ poznamenala pamětnice, která měla jako nejoblíbenějšího pana učitele Netoličku, a pak také pana ředitele Františka Jiříčka. „Byl hodně přísný. Měl tu správnou autoritu, ale měli jsme ho hodně rádi,“ dodala.

Marie Chovancová bydlí nedaleko školy, a tak nevynechá příležitost, když je ve škole den otevřených dveří, jako byl o tomto víkendu, a jde se podívat. Když stoupá po schodech ke třídám, pokaždé se jí vracejí vzpomínky. „Třeba na to, jak jsme jezdili tady po tom zábradlí,“ pokývla hlavou a vzápětí dodala s úsměvem: „To tu ještě nebyly ty kolíky“.

Autor: Ivan Pavelek

28.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DUO NEJZKUŠENĚJŠÍCH! Letní posila kopřivnické Tatry David Stříž (vlevo) spolu s hrajícím asistentem Martinem Tomáškem, jenž hrával extraligu za Vítkovice a působil třeba i v ruském Novosibirsku.

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení