VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valašské království se postará o štramberskou Trúbu

Štramberk - Na jedné znejnavštěvo­vanějších památek Moravskoslezského kraje „zavlaje“ od 1.března vlajka Valašského království. Radní městečka otom rozhodli deset dní před odchodem dosavadního nájemce.

20.2.2009
SDÍLEJ:

Štramberská Trúba má nového nájemce.Foto: Deník/Adam Knesl

Štramberští radní vybírali nového nájemce turistického skvostu ze tří vážných kandidátů. Ještě ve středu 18. února ráno starostka městečka na úpatí Beskyd Věra Michnová připustila možnost, že nikdo z kandidátů vybrán nebude. Avšak nakonec radní rozhodli, že se dočasným pánem štramberského hradu stane Valašské království. „Usoudili jsme, že splňují všechny podmínky. Mají dobré jméno, co se týče cestovního ruchu a kultury. Pro nás bylo Valašské království opravdu z těch tří kandidátů nejvíce přijatelné,“ přiznala Deníku Michnová.

Podle Tomáše Harabiše, v jedné osobě jednatele, zakladatele a správce Valašského království je potenciál štramberského hradu nevyužitý, což je potřeba změnit. Ovšem zároveň si uvědomuje, že cesta nebude jednoduchá. „Je to obtížná výzva, ale řekli jsme si, že naše království by mělo mít hrad. Obecně bychom chtěli hrad začlenit do našich aktivit,“ sdělil Harabiš.

Dohoda mezi městem a novým nájemcem se nerodila lehce. „My jsme si dali podmínku, že jsme schopni hrad úspěšně provozovat, ale město do něho musí zainvestovat peníze,“ zmínil zakladatel Valašského království. Štramberská radnice původně požadovala z vybraného vstupného, které činilo v uplynulých letech ročně kolem jednoho milionu korun, šedesáti procentní podíl. Nakonec se město spokojilo s padesátipro¬centním podílem, který bude investovat do základních a nejnutnějších oprav na hradě.

Nejproblematič¬tějším objektem není Trúba samotná, ale přilehlá chata Dr. Hrstky, která má sloužit jako restaurace. „Ta je největším kamenem úrazu. Je v hrozném stavu, jsou tam potřeba milionové investice,“ zhodnotil Harabiš. To přiznává také starostka Štramberku: „Restaurace je víceméně prodělečná. Nesplňuje všechny normy, které by měla mít, aby tam restaurace vůbec mohla být,“ potvrdila Michnová a jedním dechem dodala, že s tím měl zřejmě problém i předešlý nájemce, ostravská společnost Technoprojekt.

Technoprojekt měl s Trúbou a jejím okolím obrovské plány, především chtěl dostavět hrad do původní historické podoby. Ovšem jakmile nenašel pochopení u památkářů a nedočkal se ani podpory štramberského zastupitelstva, rozhodl se ukončit s městem v prosinci loňského roku spolupráci.

V nejbližších dnech se bude projednávat mimo jiné délka nájemní smlouvy mezi štramberskou radnicí a Valašským královstvím. To navrhovalo smlouvu na dobu padesáti let. Nicméně Harabiš nepředpokládá, že se tak stane, a spokojí se s pronájmem hradu na deset let.

Valašské království chce po ostravské ZOO druhou nejnavštěvovanější turistickou atrakci v kraji více zatraktivnit dětem. Trúbu by rádo zpřístupnilo například v noci, nebo by se zde mohly již brzo konat svatby. „Koncepci máme nachystanou. Teď ji budeme dotahovat a hledat všechny možné způsoby, jak ji financovat,“ dodal Harabiš. Ten také nastínil, že v první fázi, kterou odhaduje na dva roky, bude třeba opravit vše, co se týká provozu.

Mezi kandidáty na pronájem štramberského hradu byl také místní podnikatel a zakladatel společnosti Relax v podhůří Beskyd, Pavel Šmíra. Podle starostky Věry Michnové měl spoustu dobrých nápadů i on, avšak podmiňoval svůj příchod na hrad koupí budov. Město se však majetku zbavovat nehodlá.

Autor: Adam Knesl

20.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení