TÉMA OKRESU

Je to sotva týden, co se veřejnosti představily zrekonstruované prostory takzvaného chráněného bydlení v Žilině, místní části města Nový Jičín. Budova si však svůj nový kabát moc dlouho neužila. Už o víkendu její zdi totiž poničili neznámý vandal či vandalové.

Poničenou zdí však víkendové řádění neskončilo. „V noci z pátku na sobotu neznámý pachatel či pachatelé počmárali nejen nově otevřenou budovu chráněného bydlení, ale také kostel svatého Mikuláše, vstupní sloupky do jeho areálu, pískovcový kříž z roku 1834 a památník obětem válek,“ vypočítal škody novojičínský tiskový mluvčí Josef Gabzdyl. Podle jeho slov odsouzeníhodné „zábavě“ posloužil také nedaleko zaparkovaný automobil.

O vyčištění a návrat památek do původního stavu se bude muset postarat novojičínský městský úřad a také farnost. Již nyní se proto pracovníci města snaží zjistit, jak se nevzhledných čmáranic zbavit. „Zatím jsme očistili alespoň okna a dveře chráněného bydlení. Ovšem, odstranit ten zbytek, to bude větší problém,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Miloš Lossmann. Vzniklá škoda, která byla u poničených věcí předběžně vyčíslena, se pohybuje kolem sta tisíce korun. Město Nový Jičín proto na neznámého pachatele podalo trestní oznámení. „Pachateli či pachatelům hrozí až jeden rok vězení,“ informoval Zbyněk Tomšík, tiskový mluvčí novojičínské policie.

Zvrhlou zábavou je pobouřena nejen veřejnost, ale také zástupci města a novojičínské farnosti. „Jak areál kostela, tak okolí památníku v nedávné době prošlo obnovou, přijde mi to proto jako naplánovaná akce,“ myslí si Dušan Zelina z farního úřadu. K vandalství se vyjádřil také místostarosta Lossmann: „Je to čin nějakého barbara, nebojím se říci idiota, protože to, co udělal, nad tím zůstává rozum stát.“

Nový Jičín ale není jediným městem, kde musejí problémy, spojené s vandalstvím řešit. V srpnu se cílem nájezdu výtržníků stal památník Josefa Jandy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Doposud neznámý pachatel či pachatelé tehdy památník zcela zdemolovali. „Nejenže poškodili těžké betonové kvádry i kovové zábradlí, ale jeho jednotlivé části tenkrát také vyvrátili do přilehlých prostor,“ uvedl tenkrát Tomšík. Starším, ovšem často připomínaným případem, je také poničení vzácných soch v přírodní galerii ve Štramberku. Ty byly před necelými dvěma lety nenávratně taktéž neznámými vandaly poničeny. „Ničivý nájezd tehdy odnesly hlavy několika velikánů české literatury a hudby,“ uvedla starostka města Štramberk, Věra Michnová, a dodala: „ Zatím, co v lepším případě byly některé z nich posprejovány, v tom horším byly uraženy.“

Obvyklým společným jmenovatelem vandalismu je skutečnost, že málokdy se pachatele výtržností podaří odhalit. Města se proto často obracejí na veřejnost s prosbou, aby jakékoliv informace, které by mohly s ničením památek a budov souviset, nahlásila policii. Nejinak je tomu i v případě Nového Jičína. „Město i policisté žádají občany, kteří si v noci z pátku 24. na sobotu 25. září v okolí žilinského kostela něčeho podezřelého všimli, nebo vědí, komu čmáranice se sprejerskými podpisy, takzvanými tagy, patří, aby se obrátili na telefonní čísla 158 nebo 974 735 651,“ uvedl Lossmann a dodal: „Snad se díky tomu tyto hlupáky podaří odhalit.“