VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoce v novém si užily hlavně dcerky Randusových

Kunín - Ve zcela novém prostředí prožili Vánoce   a přivítali nový rok manželé Randusovi    se svými třemi dětmi. Byli jedněmi z těch, kteří se krátce před Vánocemi nastěhovali do nového povodňového domku.

4.1.2010
SDÍLEJ:

Alenka, Iveta a Simonka Randusovy (zleva) z Kunína si mohly užít letošní Vánoce i díky pomoci mnoha lidí. Foto: Deník/ Ivan Pavelek

Vladimír a Ivana Randusovi bydlí v Kuníně. V červnu měli odjet se svými třemi dcerami, osmiletou Ivetou, pětiletou Simonou a dvouletou Alenkou, na dovolenou. Vladimír pracuje jako hrobník, a protože jeho kolega nemohl, nabídnul se, že ještě vykope hrob a na dovolenou odjede o den později. Už neodjeli. Přišel večer 24. června 2009, ničivá povodeň a manželé museli zcela změnit plány.

Zpočátku prý nic nenaznačovalo to, že přijde doslova apokalypsa. „Napřed vytryskl gejzír ze záchodové mísy,“ vzpomínal Vladimír Randus. „Já jsem si vzala lopatku, že to budu vylévat do vany. A on mi ještě říká: Co děláš? Utíkej nahoru, to přibývá. Ještě jsem mu řekla: Tak to naberu kýblem. Na to mě ale znovu hnal nahoru,“ doplnila manžela s lehkým úsměvem Ivana Randusová.

Její manžel, už když se venku objevila voda, vyvezl auta na kopeček. „Měli jsme deset slepic, které jsem dal na velký balík sena, s tím, že to seno se nepotopí, a pustil jsem psa. Ten hned utíkal do baráku nahoru. No a pak už jsem běžel pro děcka. Než jsem došel pro tu poslední, tak už bylo vody po ramena,“ pokračoval ve vyprávění Randus.

V tu chvíli si prý neuvědomoval, co vlastně dělá. „Nevím proč, ale normálně jsem otevřel okno, aby ta voda vytékala. No, a tak nám uplavaly všechny doklady. Nevěděl jsem, co mám dělat. Když kolem vás všechno plave, tak nevíte, co máte zachraňovat jako první,“ přiblížil chvíle zoufalství Randus. Nakonec se celá rodina, i se psem, zachránila v horním patře domu. „Slepice z toho sena seskákaly a utopily se,“ poznamenal muž.

Dům, ve kterém Randusovi až do loňského června bydleli, koupili na podzim roku 2008, s úmyslem rekonstruovat jej. „Brali jsme to na úvěr a doteď to nemáme vyřízené. Teď vlastně platím něco, co nemám. Pojištěné to sice bylo proti živelným pohromám, ale jen na dvě sta tisíc proti povodni. To by nás nenapadlo, že něco takového přijde,“ vložila se do hovoru Ivana Randusová.

Její manžel se hned po koupi domu pustil do práce. „Nařezal jsem trámy a chtěl jsem udělat celé obytné první patro s tím, že až to bude hotové, tak se pustím do spodku. Chtěl jsem to podřezat a dát novou izolaci, a tak. Jenže přišla voda a vzala trámy a všechno. Statik pak přikázal shodit i dům,“ povzdechl si Vladimír Randus.

Azyl po povodni nalezli v podnájmu. „Bydleli jsme u paní Golové, která má pohřební službu Charitas. U ní pracuji. Ta mi nabídla zadarmo podnájem, kde jsme bydleli až doteď, kdy jsme dostali ten domek,“ sdělil Vladimír Randus a dodal, že takovou pomoc, jaké se jim dostalo, nečekal. „Musím poděkovat všem lidem, co nám pomohli. Paní starostce, sdružení Adra, vojákům z Loddaru, kteří poslali peníze, zkrátka musím poděkovat všem. Od toho, kdo mi dal třeba deset korun nebo poslal třeba jen kousek oblečení. Je jich hodně. Klobouk dolů,“ ocenil pomoc Randus.

Díky dobrým lidem tak v novém domku mohli oslavit i slušné Vánoce, a to i přes to, že si museli většinu nábytku půjčit. „Stromeček mi dal otec, který má les, baňky a svíčky se naštěstí neutopily. No, a holky si nemohly stěžovat, každá dostala nějaký dáreček. Ale je pravda, že rodiče nám něco dali, a taky hodně cizích lidí. Stačilo to jen zabalit. Dokonce nám dali i televizi,“ vypočetl Vladimír Randus.

Stejně jako ostatní obyvatelé „Domků velké vody“, i Randusovi mají možnost dům po dvaceti letech odkoupit. Vladimír Randus chce ale bydlet ve svém mnohem dříve a už v září se pustil do nové stavby. „Pokud mi to finance dovolí, chtěl bych postavit nový barák. Sklepy mám hotové a zastavilo mě jen to počasí,“ uzavřel odhodlaně.

Autor: Ivan Pavelek

4.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení