VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Frenštátě bylo kvůli zeleni celkem rušno

Frenštát pod Radhoštěm - Podpořit rozvoj jednoho z největších zaměstnavatelů ve městě, nebo vyjít vstříc signatářům petice požadujícím zachování zeleně a estetiky v okolí jejich bydliště? Před takovou otázkou stáli nedávno zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm.

26.5.2013
SDÍLEJ:

Obyvatelé obytného domu (vpravo) mají obavy, že se v budoucnu budou muset dívat na plot, který by měl vyrůst na hraně svahu (vlevo). Foto: Deník/Jana Hromočuková

Ve Frenštátě pod Radhoštěm jsou dva největší zaměstnavatelé – společnosti Siemens a Continental Automotive Systems ČR (Continental). Právě druhá jmenovaná společnost kdysi požádala město o odprodej parkoviště a dalších pozemků v části Martinská čtvrť. Zastupitelé to před nedávnem schválili, ale na posledním zasedání se k věci vrátili. Obyvatelé domu, který je v blízkosti prodávaných pozemků, totiž sepsali petici „Za zachování veřejné zeleně". V ní protestovali, aby nový majitel pozemků vykácel několik stromů a proměnil zeleň na zhruba deset parkovacích míst. Jednalo se o pozemek mezi sportovní halou a objektem, který dnes již firma Continental vlastní.

Zastupitelka Lenka Kuncová, která zastupovala petiční výbor, argumentovala tím, že odstavná plocha, kterou město odprodává, je dostačující k parkování, a tudíž není důvod dělat parkoviště mezi budovami. „To je pozemek, který bychom chtěli zachovat. Je tam veřejné osvětlení. I třeba z důvodů přístupu ke sportovní hale," uvedla Lenka Kuncová.

Zdeněk Przybyla, ředitel společnosti Continental Automotive Systems ČR, v odpovědi nejprve přiblížil historii působení firmy od roku 1995 a připomněl, že zaměstnává asi 2700 lidí, z toho tisícovku z Frenštátu pod Radhoštěm a okolí. „Dosáhli jsme limitu rozvoje a už nemáme, kam jít dál. Jsme prostě v koncích, přičemž se chceme rozvíjet. Otázkou je, jestli to chce také město," nastínil ředitel Przybyla a dodal, že pokud by jakýkoliv rozvoj firmy ve městě byl nežádoucí, bude to muset rozebrat na centrále, která to bude chtít řešit.

Z dalšího jednání vyplynulo, že firma chce mezi sportovní halou a svým novým objektem pouze zhruba deset míst pro zákazníky a hosty. Velkou odstavnou plochu nedaleko těchto objektů by firma využila jako parkoviště pro 60 až 80 automobilů. Ředitel Przybyla navíc řekl, že je ochoten přistoupit na kompromis, který by vyhovoval oběma stranám.

Existence firmy Continental ve Frenštátě pod Radhoštěm je pro město jistě výhodná z hlediska zaměstnanosti, už třeba jen proto, že Zbyněk Przybyla také řekl, že do dvou let počítají s dalšími třemi stovkami pracovních míst.

Na to většina zastupitelů slyšela, a tak už se diskuse stočila zejména na otázku plotu, který by měl stát nad svahem naproti obytnému domu, jehož obyvatelé sepsali petici. „Lidé pomohli městu penězi k tomu, aby se ty byty opravily. Mají ty byty předplacené, koupené, a nikdo netušil, že budou mít před okny továrnu s parkovacím provozem. Chcete-li plot vystavět na hraně toho svahu, pak to, co uvidíme, bude váš plot," vyjádřila obavy Lenka Kuncová, jíž ředitel Continentalu slíbil, že by tam firma mohla vysadit zeleň, která by plot zakryla.

Někteří zastupitelé cítili, že pokud budou firmu příliš tlačit do kouta, mohlo by se taky stát, že by z Frenštátu odešla. „Pokud by měli odejít, je jasné, kdo se tady místo nich nacpe, a ti se nás ptát nebudou," nechal se slyšet například zastupitel Alois Jaroš. Jeho kolega Tom Káňa vyjádřil rovněž podporu Contintentalu, který mimo jiné pomáhá Frenštátu v boji proti OKD. „Čím více tady Continental bude zaháčkovaný, tím hůře se mu bude odcházet," naznačil Tom Káňa. Lenka Kuncová požadovala, aby se hlasovalo o revokaci minulého usnesení, kterým zastupitelé schválili prodej zmíněných pozemků firmě Continental. Pro hlasovali jen tři zastupitelé. „Continental slíbil nějaké jednání ohledně těch sporných věcí, ale zatím jsem nedostala žádnou pozvánku," sdělila v pátek 17. května pro Novojičínský deník Lenka Kuncová.

Autor: Ivan Pavelek

26.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení