Anton Gödrich se narodil v Jerlochovicích, dnešní místní části Fulneku a v roce 1896 získal stříbrnou medaili v závodu cyklistů na olympiádě v Aténách. Fulnek si jej připomněl již před několika lety prvním ročníkem memoriálu, který se ale dočkal pokračovaní až nyní. Při příležitosti 150 let od narození olympionika uspořádalo II. ročník občanské sdružení Comenius Fulnek za podpory města a sponzorů. „Tímto dnešním závodem si chceme připomenout významnou osobnost našeho městečka,“ připomněla Věra Čatkosová, vedoucí Městského kulturního centra ve Fulneku.

Po ní se již ujal slova místostarosta města Jaroslav Štekbauer, který oficiálně závod zahájil. „Připravili jsme závod tak, aby se nikdo nezranil. Každý účastník musí mít přilbu a děti mají souhlas rodičů. Závod máme pojištěný, je tady zdravotnický personál i služba, která hlídá, aby sem náhodou nevjelo i přes zákaz auto,“ uvedl Štekbauer, jenž poté nabádal závodníky k opatrnosti. „Neblázněte. Na každého vyjde cena,“ nastínil místostarosta a poté vyzval k závodu nejmenší startující – děti do čtyř let, mezi nimiž byla nejmladší účastnice ve věku tří let.

Zájem byl velký

Celkově se závodu zúčastnilo sedm desítek závodníků, zejména v dětských kategoriích, kterých bylo šest. Zbývající tři kategorie byly pro dospělé, kteří ale moc velký zájem neprojevili. „Možná je to tím, že minulý týden byla Oderská mlýnice,“ domnívala se Pavlína Vráblová, místopředsedkyně sdružení Comenius Fulnek, která ale byla potěšena nečekaně vysokou účastí.

Děti závodily jako o život. Ti nejlepší dostali tašky s dárky, každý účastník obdržel na památku tričko UAX a diplom. Jednou z vítězek byla například devítiletá Natálka Kašpárková. Na kole jezdí asi od pěti let, ale závodila poprvé. „Někdy jezdím za barákem, občas si dáme kolečko s kámošem,“ prozradila. To, že by vyhrála proto, že měla největší kolo, si Natálka rozhodně nemyslela. „Bylo to hlavně nohama,“ řekla přesvědčivě.

Objevila se i pamětnice

Soutěžící dostali rovněž pohlednici, znázorňující Antona Gödricha, když se chystal na jízdním kole na cestu na olympiádu do Berlína v roce 1936. O ní měla velký zájem i třiaosmdesátiletá paní Fialová. „To kolo mu daroval jeden fulnecký občan. Ta malá dívka na obrázku je jeho dcerka Edit,“ sdělila pamětnice, která bydlela nedaleko Gödricha. „Bydlel na dnešní Kledenského ulici. Dříve se to jmenovalo Post Kasse. Kousek dál stála hasičská zbrojnice. Měl ještě bratra v Jerlochovicích. Já jsem pak byla nasazená v Německu, takže nevím, co se s nimi dělo potom. S tou jeho dcerou Edit, která je ode mne asi o tři roky starší si dopisujeme. Tak jí ten pohled hned musím poslat,“ pousmála se žena.

Stejně jako ona, měli radost z vydařené obnovené premiéry memoriálu i jeho organizátoři. „Byli jsme mile překvapení, počasí nám přálo, myslím, že nám to vyšlo,“ pochvalovala si Vráblová.