VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve škole se vzpomínalo

/FOTOGALERIE/ Tolik lidí jako ve čtvrtek Základní školu Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm už dlouho neprošlo. Důvodem byly oslavy 110. výročí existence školní budovy.

7.11.2015
SDÍLEJ:

Tolik lidí jako ve čtvrtek Základní školou Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm už dlouho neprošlo. Důvodem byly oslavy 110. výročí existence školní budovy.Foto: DENÍK / Ivan Pavelek

Tomu, že jde o výjimečný den, ve čtvrtek nasvědčovaly davy lidí na chodbách školy i zpívající školní sbor Švitorky v prvním patře. Tam také v asi největší třídě budovy vítala ředitelka školy Zdeňka Murasová bývalé učitele, zástupce sdružení rodičů i zástupce města Frenštát pod Radhoštěm a dalších školských zařízení.

Po krátkém hudebním vystoupení žáků školy Zdeňka Murasová přiblížila s pomocí obrazové prezentace historii školy. Mnozí tak mohli poprvé spatřit, jak vlastně budova vypadala ve svých počátcích v roce 1905, v podobě, jakou jí vtisknul stavitel Alfréd Parma.

„Vzhledem k tomu, že Frenštátsko byl kraj, kde se slibně rozvíjelo tkalcovství, tak vyvstala na začátku dvacátého století otázka, kam umístit chlapce, kteří se tady tomu řemeslu učili. Takže původně ta budova byla vystavěna pro výuku tkalců," uvedla Zdeňka Murasová.

Přítomní pak mohli slyšet, že v roce 1921 se tkalcovská škola přestěhovala do Frýdku a do frenštátské školy se nastěhovala dívčí obecná škola, kterou pak vystřídala dívčí měšťanská škola. V roce 1938 se do budovy nastěhovalo státní reálné gymnázium z Nového Jičína. To už byla škola s přístavbou druhého patra.

„Během války bylo vyučování omezováno, občas se neučilo vůbec. „Chvíli tady pobýval wehrmacht, hitlerjugend, v závěru války tady byla zásobárna polní nemocnice a nemocnice z Ostravy. Na konci války budovu značně poškodila bomba, jedna nevybuchlá bomba se pak nalezla i ve školním sadu," přiblížila ředitelka školy události staré sedm desetiletí.

Kvůli tomu, že žáku po válce přibývalo, škola dostala další přístavbu, a to směrem do školní zahrady. Od roku 1953 se začali učit společně chlapci i dívky.

V roce 1965 přibyla tělocvična, později i spojovací trakt mezi ní a školou. Poslední přístavba začala v roce 1988, kdy se rekonstruovaly jídelna a školní kuchyň a nově přibyly učebny fyziky a chemie. „Tato stavba trvala tři roky. Od té doby prošla škola také několika rekonstrukcemi," pokračovala Zdeňka Murasová a upřesnila, že se jednalo například o výměny oken, úpravy učeben, rekonstrukci elektroinstalace v přízemí budovy i rekonstrukci tělocvičny. K pomyslným narozeninám škola dostala loni novou zateplenou fasádu.

Mezi přítomnými byl také Vít Mazal, který ve škole řediteloval devatenáct let, a to až do konce července 2007. „Musím říci, že jsem tady strávil příjemná léta, ale ne každý den byly řízky, jak se říká. Když jsem začínal, přišel jsem z učiliště z obyčejné kantořiny přímo do funkce, takže to nebylo jednoduché," připomněl Vít Mazal, jenž potom vzpomínal na přístavbu jídelny.

„Měl jsem tu čest se zapojit do toho, jak to bude vypadat a podařilo se mi prosadit, aby tam byla učebna chemie a fyziky. Asi málokdo ví, že na stavbě přístavby se podíleli i sovětští vojáci, kteří tady tehdy byli," doplnil Vít Mazal. Na závěr své řeči popřál škole aktivní žáky, spokojené rodiče a spokojené a tvořivé učitele.

Přání všeho dobrého vyslovili také současný ředitel frenštátské základní umělecké školy Vladimír Vondráček, jenž na „Tyršovce" rok řediteloval, a starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Pak už následovalo rozkrojení dortu, slavnostní přípitek a přítomní se vydali na prohlídku školy. Ještě předtím ale zhlédli představení školního souboru Tyršovadlo nazvané Sudičky u Parmů, které odkazovalo na rodinu stavitele školy.

Základní školu Tyršova 913 v současné době navštěvuje 697 žáků v 28 třídách. Z toho je 16 tříd na I. stupni. Škola kapacitně nedostačuje, proto jsou tři třídy na odloučeném pracovišti v nedaleké škole Tyršova 1053.

Autor: Ivan Pavelek

7.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení