V situaci, kdy se například důchodci náhle zdravotně přitíží či se k němu dobývá cizí osoba, má pomoct takzvaná tísňová péče. Senioři a postižení občané ve Studénce by měli v případě zájmu zařízení, jež by měli stále u sebe. Jakmile by došlo na krizovou situaci, stačilo by pouze zmáčknout tlačítko a první pomoc by byla na cestě. „Tísňová linka pomáhá v krizových situacích, kdy klient například doma upadne a nemůže sám bez cizí pomoci vstát, nebo dojde k náhlému zhoršení zdravotního stavu. Nebo může klienta i ochránit, například, když se mu do bytu snaží dostat cizí osoba,“ nastínila plán Olga Svobodová, vedoucí odboru školství, kultury a sociálních věcí na Městském úřadě Studénka.

Celý systém by fungoval tak, že po zmáčknutí tlačítka se občan spojí s dispečerem městské policie ve Studénce. Ten bude se seniorem nebo zdravotně znevýhodněným občanem komunikovat pomocí hlasitého odposlechu a po zjištění problému pošle na místo konkrétní pomoc. Plánována terénní služba by měla být nepřetržitá a měly by poskytovat nebo zprostředkovat neodkladnou pomoc při krizových situacích, nebo sociální poradenství.

V současné době je celý projekt ve fázi příprav, což potvrdila také vedoucí odboru: „Nyní získáváme informace o fungování linky tísňové péče v okolních městech, kde je tento systém již zaveden. Zjišťujeme technické možnosti a jakmile budeme mít k dispozici všechny informace, oslovíme občany města, zda-li budou mít zájem o zavedení linky,“ řekla Svobodová.

V Moravskoslezském kraji je již v provozu tísňová péče Dorkas Slezské diakonie. Domácnosti jejich klientů jsou zabezpečeny technickým zařízením, které umožňuje v okamžiku ohrožení stiskem tlačítka přivolat pomoc. Podmínkou je zavedení pevné linky v domácnosti a měsíční poplatek činí dvě stě korun.