VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Veřovicích se biostanice kvůli krizi stavět nebude

Veřovice - První zmínka o tom, že by mohla stát v obci pod Velkým Javorníkem biostanice, byla v první polovině roku 2007. Tehdy se uskutečnilo jednání Svazu měst a obcí na ochranu beskydského regionu, kde se potvrdil dlouhodobý zamítavý postoj k otevření frenštátských dolů. Zde byli pozváni také zástupci firmy BIOEN CZ, která biostanice nabízí, a protože šlo o plně automatizovanou a uzavřenou stavbu, zástupci Veřovic o ni projevili zájem.

29.11.2008
SDÍLEJ:

Výstavba biostanice ve Veřovicích se v nejbližší době konat nebude. Napomohlo k tomu několik faktorů, včetně globální finanční krize.Foto: Archiv/Deník

Poté byli o tomto záměru informováni také obyvatelé obce. Ohlas byl vesměs kladný, a tak přistoupilo veřovické vedení k jednacímu stolu s firmou BIOEN CZ. Obec počítala, že získá na celý projekt až osmdesátiprocentní dotaci, avšak ministerstvo životního prostředí finanční prostředky zamítlo. „Situace se změnila v tom, že dneska nejsou dotace pro obec vůbec, jsou jenom pro obchodní společnosti, ve výši čtyřiceti procent,“ sdělil Břetislav Piterák, starosta Veřovic. Ovšem každá obchodní společnost musí mít nějaký majetek, a to obec není schopna zajistit.

Poté byl návrh, že se obchodní společnost založí firmou BIOEN CZ, která by díky tomu byla majoritním vlastníkem biostanice. Na tom se však místní zastupitelé neshodli. „Vzhledem k tomu, že i společnost BIOEN CZ má asi nějaké problémy získat úvěry, jsme došli k závěru, že momentálně nemá cenu takhle pokračovat. Proto jsme navrhli firmě BIOEN CZ odstoupení od mandátní smlouvy dohodou, a to se nyní řeší,“ popsal aktuální situaci starosta. Piterák nevylučuje, že by se v budoucnu mohla biostanice ve Veřovicíh postavit, ale zároveň si je vědom současné finanční krize. „Bez peněz to nejde, a než se z toho ekonomika vyhrabe a situace se stabilizuje, banky nebudou mít zájem úvěry dávat. Nevěřím, že během dvou let někdo do výstavby biostanice půjde,“ uznal Břetislav Piterák.

Pokud se zájemce o výstavbu a provoz biostanice ve Veřovicích najde, nebude muset řešit problémy s místem a pozemky. Ty obec po pravé straně ve směru na Ženklavu již odkoupila, a také územní plán je již vyřešen. Vývoj biostanic jde neustále kupředu, a Piterák se domnívá, že za pár nemusí být vůbec problémové: „Dneska, kdo bude chtít uspět na trhu, musí udělat také opatření, že biostanice nemůže smrdět,“ řekl starosta a dodal, že hlavní přínos vidí v tom, že biostanice likviduje odpad, kterého je každým rokem mnohem více. „Moje představa je ta, že biostanice bude zároveň likvidovat bioodpady a na druhé straně ještě vyrobí nějakou elektřinu nebo teplo. Ztraceno to do budoucna úplně není, ale momentálně je situace taková, jaká je,“ uzavřel Břetislav Piterák.

Autor: Adam Knesl

29.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení