VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké Albrechtice dokončily rekonstrukci centra

Velké Albrechtice - Díky milionové dotaci z Regionálního operačního programu se Velkým Albrechticím podařilo v pondělí 23. května předat do užívání revitalizované centrum obce.

25.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Šimánek Vít

Dotace šest milionů korun z Regionálního operačního programu putuje do obce Velké Albrechtice. Peníze jsou určeny na realizaci projektu revitalizace centra, která spočívala v odstranění několika chat, kůlen a kotců, ale také starých zničených stromů, a ve výsadbě nové zeleně. Projekt pamatoval také na nová parkovací místa, jichž bylo v dané lokalitě nedostatek. Důležitým prvkem bylo také vybudování nového dětského hřiště.

Obec se do stavebních prací pustila proto, že po letech získala pozemky v okolí bytových domů. „Bytovky kdysi postavil asi státní statek a fungovalo to tak, že tady lidé bydleli a mohli takřka cokoli, ale nebyla tady udělaná cesta ani osvětlení. Byla to jen jakási štěrková cesta, po níž se jezdilo vším možným. Tak jsme se dohodli, že si místní lidé zaslouží život na úrovni jednadvacátého století,“ vysvětlil starosta obce Josef Magera. „Teď nás čeká nejtěžší martyrium – papírování a pět let dokazování, že je projekt udržitelný, ale to by problém být nemusel,“ dodal vzápětí starosta.

Hřiště během slavnosti zcela ovládly děti, na něž zpovzdáli dohlíželi rodiče. „Určitě je to změna k lepšímu. My třeba bydlíme na opačném konci vesnice a je to blízko, když jdete s děckama na procházku. Je to tady snad ještě bezpečnější než na tom druhém hřišti, které je dál. Je to tu fajn,“ sdělila maminka Blanka. Její názor ostatně potvrzovaly i děti: „Nejvíce se mi líbí kolotoč,“ usmála se z dřevěného hradu Nikolka.

Zástupci obce mají v plánu více projektů, nejsou však příliš úspěšní při získávání dotací. „Loni jsme podali žádost o dotaci na další etapu projektu revitalizace, a to proto, že regionální rada vypsala výzvu pro ty neúspěšné žadatele, kteří měli dotované projektové dokumentace z kraje, a my jsme byli mezi nimi,“ vysvětlil starosta s tím, že žádost se týkala vybudování chodníku od sokolovny k obecnímu úřadu, parkoviště před úřadem a zelené plochy a přesunutí autobusové zastávky.

Ani v tomto případě nebyla obec úspěšná. „Loni jsme neuspěli ani v žádosti na rekonstrukci kanalizace. Žádali jsme proto i letos, tentokrát v rámci drobných vodohospodářských staveb, což financuje kraj, ale neuspěli jsme, protože bylo málo peněz,“ dodal Magera.

Dalším projektem, na který bude obec žádat finanční pomoc, by měla být rekonstrukce obecního úřadu, jež zahrnuje navýšení o jedno podlaží, zateplení budovy a výměnu kotle. „Přes střechu nám dovnitř zatéká a také potřebujeme nějaké další prostory pro provoz a klubovou činnost. Momentálně není vhodná výzva, očekáváme ji na podzim,“ uzavřel starosta.

Autor: Věra Růčková

25.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení